polski english français deutsch italiano nederlands
niedziela, 9 kwietnia 2023

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego

9.04.2023 r.

 

                    Chrystus zmartwychwstał, Alleluja!

                    Prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja!

 

Msze święte dzisiaj i jutro o godz. 700, 900, 1100 i 1600. Jutrzejsza składka przeznaczona jest na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

 

Zapraszamy na Nieszpory na zakończenie Triduum Paschalnego – dzisiaj o godz. 1530.

 

Trwa nowenna do Miłosierdzia Bożego – dzisiaj i jutro po Mszy św. o godz. 1100, we wtorek o godz. 1830 (w ramach Wieczoru Maryjnego), w pozostałe dni po Mszy św. wieczornej.

 

Zapraszamy na Wieczór Maryjny we wtorek 11 IV. O godz. 1800 Różaniec i Nowenna do Miłosierdzia Bożego, następnie konferencja i o godz. 1900 Msza św. z procesją Maryjną.

 

W przyszłą niedzielę Święto Miłosierdzia Bożego – na każdej Mszy św. zawierzenie świata Bożemu Miłosierdziu; po południu będzie to miało miejsce w czasie nabożeństwa  o godz. 1530 z Koronką do Miłosierdzia Bożego. W tym dniu Msza św. o godz. 1900 w zabytkowym kościele.

 

Róże Różańcowe prosimy o modlitwę o miłosierdzie Boże dla nas i całego świata. Harmonogram modlitwy: poniedziałek - Róża Świętej Rity; wtorek - Róża Matki Bożej Fatimskiej; środa - Róża Świętej Faustyny; czwartek - Róża Matki Bożej Różańcowej; piątek - Róża Świętego Jana Pawła II; sobota - Róża Matki Bożej Królowej Pokoju.

 

Z racji Oktawy Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w najbliższy piątek 14 IV nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

Pan Burmistrz Tomasz Suś zaprasza do udziału w cennej akcji krwiodawstwa, która będzie miała miejsce w poniedziałek, 17 kwietnia 2023 w godz. 800 – 1200 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy i Miasta Dobczyce. Jest prośba, by mieć przy sobie dowód tożsamości ze zdjęciem.

 

Bóg zapłać wszystkim, którzy przyczynili się do godnego przeżycia Triduum Paschalnego i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Dziękujemy panom za przygotowanie Ciemnicy i Grobu Pańskiego, paniom za aranżacje kwiatowe, Księdzu Michałowi za koordynację. Dziękujemy panu kościelnemu i panu organiście, scholi za bogatą oprawę wokalną i instrumentalną, orkiestrze za oprawę muzyczną oraz służbie liturgicznej za przygotowanie i udział w liturgii. Dziękujemy wszystkim, którzy prowadzili modlitewne czuwania na adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy i w Grobie Pańskim oraz uczestniczyli w nich. Dziękujemy wiernym trwającym na modlitwie w czasie Triduum Paschalnego. Dziękujemy druhom strażakom, dorosłym i dzieciom, czuwającym przy Grobie Pana Jezusa. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się czynnie do udziału w Procesji Rezurekcyjnej.

 

Bóg zapłać za jałmużnę wielkopostną w skarbonkach i za dary składane przy okazji święcenia pokarmów. Dziękujemy Akcji Katolickiej za dystrybucję tychże darów na rzecz potrzebujących oraz tym, którzy podjęli się rozwiezienia paczek do parafian. Dziękujemy gospodarzom za przygotowanie i udostępnienie poszczególnych punktów święceń pokarmów oraz panom przewożącym księdza. Dziękujemy panu Janowi za dostarczenie słodkości na plebanię i pani Eli za przygotowanie świątecznych potraw na stół wielkanocny.

 

Bóg zapłać za składane i nadsyłane życzenia. Ze swej strony życzymy wszystkim błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Niech Chrystus Zmartwychwstały pozwala czerpać ze Źródła Życia wiecznego, którym jest On sam! Niech prowadzi na „zielone pastwiska i nad wody, gdzie możemy odpocząć”! 

 

Życzenia Wielkanocne Metropolity

Kraków, Wielkanoc 2023

 

Umiłowani Archidiecezjanie!

W poranek wielkanocny zdążające do grobu Chrystusa pobożne niewiasty, wśród nich Maria Magdalena, a następnie święci Apostołowie Piotr i Jan przekonali się o „sile – jak pisał autor Listu do Hebrajczyków – niezniszczalnego życia” (por. Hbr 7, 16). Według Ewangelii św. Mateusza, „anioł [Pański] przemówił [bowiem] do niewiast: «Wy się nie bójcie! Gdyż wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział. Chodźcie, zobaczcie miejsce, gdzie leżał. A idźcie szybko i powiedzcie Jego uczniom: Powstał z martwych” (Mt 28, 5-7a). 

Na nic zdały się zatem środki podjęte z aprobatą Piłata przez arcykapłanów i faryzeu-szów, aby zabezpieczyć grób Chrystusa, „opieczętowując kamień i stawiając straż” (por. Mt 27, 66). Donikąd prowadziły późniejsze kłamstwa o tym, że gdy żołnierze spali przy grobie, „Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go” (por. Mt 28, 13). 

Zmartwychwstanie Chrystusa ostatecznie potwierdziło, że Jego kapłaństwo jest „nie-przemijające. Przeto i zbawiać na wieki może całkowicie tych, którzy przez Niego zbliżają się do Boga, bo zawsze żyje, aby się wstawiać za nimi” (Hbr 7, 23b-25). Dlatego też św. Jan Apostoł pisał w swoim Pierwszym Liście: „Jeśliby nawet kto zgrzeszył, mamy Rzecznika wobec Ojca – Jezusa Chrystusa sprawiedliwego. On bowiem jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy, i nie tylko nasze, lecz również za grzechy całego świata” (1 J 2, 1b-2).

Ta prawda jest źródłem naszego pokoju i naszej radości. Z niej wypływa nasza nadzieja na życie wieczne. Niech ona stanie się, Najmilsi, treścią przeżywanych przez Was Świąt Wielkanocnych! Nie dajcie się zwieść jakiemukolwiek kłamstwu. Zanurzeni
w paschalnej tajemnicy Baranka głoście światu radosne Alleluja!

Na Święte Dni, w których objawia się „siła niezniszczalnego Życia”, z serca Wam wszystkim błogosławię 




Marek Jędraszewski

Arcybiskup Metropolita Krakowski

 

 

 

 

 

 

Komunikat Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
w sprawie obchodów Święta Miłosierdzia 2023



„Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” /Dz. 299/ - mówił Pan Jezus do Siostry Faustyny w jednym z objawień. Święto Miłosierdzia jest wydarzeniem, które zawsze gromadzi w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach rzesze wiernych. Zapraszamy do wspólnego świętowania i korzystania z łask, które Pan Jezus związał z tym dniem. Hasłem tegorocznego Święta są słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane 17 sierpnia 2002 roku: „W Miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój”.

  1. W sobotę, 15 kwietnia o godz. 18.00 w Bazylice Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając, honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odprawi Mszę świętą wigilijną. O godz. 20.30 odbędzie się nabożeństwo Droga Miłosierdzia cz. I „Spotkania w blasku wiary” /transmisja w TVP3 pasmo ogólnopolskie/, a potem czuwanie modlitewne w intencji Ojczyzny. 
  2. W niedzielę, 16 kwietnia o północy zostanie odprawiona Msza święta, której będzie przewodniczył bp Janusz Mastalski. Po Mszy świętej druga część modlitewnego czuwania od godz. 2.00 do 4.30. 
  3. Główna Msza święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego będzie odprawiona w tym dniu o godz. 10.00 przy ołtarzu polowym /transmisja w TVP1/. Podczas tej Mszy świętej zostanie poświęcony Dzwon Nadziei do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia powstającego w Tengandogo w Burkina Faso.
  4. Mszy święte w niedzielę w Bazylice Bożego Miłosierdzia będą odprawiane według następującego porządku: 

godz. 6.00 – przewodniczy Ks. Michał Kania, Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej

godz. 8.00 – przewodniczy Bp Damian Muskus OFM

godz. 12.30 – przewodniczy Ks. Tomasz Szopa, kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

godz. 16.00 – przewodniczy Bp Roman Pindel, Biskup Bielsko-Żywiecki /przy ołtarzu polowym/

godz. 18.00 – przewodniczy Bp Robert Chrząszcz /z udziałem młodzieży Archidiecezji Krakowskiej/

  1. W Kaplicy Klasztornej z obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny Msza święta będzie odprawiona o godz. 19.00 – przewodniczy Ks. Grzegorz Zembroń MS, Prowincjał Misjonarzy Saletynów
  2. Uroczysta Godzina Miłosierdzia zostanie odprawiona w Bazylice o 15.00 /transmisja w TVP3 pasmo ogólnopolskie oraz w TV TRWAM, EWTN i TV Republika/. 
  3. Wszystkie Msze święte i nabożeństwa z Bazyliki i ołtarza polowego będą również transmitowane przez Radio i Telewizję Misericordia na stronie internetowej www.misericordia.eu  i kanale Rektoratu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na YouTube. Msza święta z Kaplicy Klasztornej będzie transmitowana na stronie internetowej www.faustyna.pl.

 

Podajemy kilka uwag porządkowych dotyczących tegorocznego Święta Miłosierdzia:

  • Kapłanów pragnących dołączyć do koncelebry zapraszamy 15 minut przed Mszą świętą
    do zakrystii w dolnej Bazylice. Prosimy o przyniesienie własnych alb.
  • Kapłanów, którzy mogą i chcą pomóc w spowiedzi w Niedzielę Miłosierdzia prosimy o zgłaszanie się w Auli św. Jana Pawła II /obok Bazyliki i Kaplicy Wieczystej Adoracji/
    do księdza pełniącego tam dyżur. Do wszystkich dekanatów w Archidiecezji zostały wysłane prośby o wydelegowanie dwóch spowiedników na dwa dwugodzinne dyżury. Dziękujemy Księżom Dziekanom z 21 dekanatów za odpowiedź i zgłoszenie spowiedników. Czekamy na pozostałych… Również w czasie nocnego czuwania z soboty na niedzielę potrzebujemy spowiedników. Chętnych do pomocy prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: sekretariat@misericordia.eu 
  • Spowiedź w nocy z soboty na  niedzielę będzie w Bazylice, a od godz. 8.00 w niedzielę – na zewnątrz, w strefie spowiedzi, w konfesjonałach na terenie zadaszonym przed Bazyliką dolną.
  • Spowiedź dla osób głuchoniemych i niedosłyszących będzie w kaplicy Krzyża Świętego
    w dolnej Bazylice.
  • Spowiedź w językach obcych będzie w dolnej Bazylice oraz w oznaczonych konfesjonałach na zewnątrz w strefie spowiedzi
  • Komunia święta pomiędzy Mszami świętymi będzie rozdawana na zewnątrz,
    w namiocie eucharystycznym znajdującym się pod ołtarzem polowym obok wieży widokowej, przed Bazyliką dolną.
  • Do godz. 18.00 w niedzielę do Bazyliki dolnej wstęp będą miały tylko osoby upoważnione.
  • Punkt Osób Zaginionych będzie w pomieszczeniu na końcu pasażu handlowego za sklepem Caritas „Dar Serca” /tel. 122523306/.
  • Parkingi dla autokarów z Pielgrzymami będą przy ul. Motarskiego /kolor niebieski/, przy Sanktuarium św. Jana Pawła II /kolor biały/, przy ul. Turowicza /kolor zielony/ oraz - jako rezerwowy - wzdłuż ulicy Witosa /kolor żółty/. Miejsca dla osób niepełnosprawnych będą na parkingu przy ul. Motarskiego /wjazd od ul. Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia/
  • Punkty gastronomiczne na terenie Sanktuarium będą czynne od soboty rano do zakończenia uroczystości w niedzielę wieczorem. W nocy z soboty na niedzielę będzie możliwość skorzystania z ciepłego posiłku.
  • Na Błoniach obok Bazyliki zostaną ustawione dwa telebimy, na których będą transmitowane Msze święte i Godzina Miłosierdzia odprawiane w Bazylice. Dojście na Błonia będzie możliwe od ul. Siostry Faustyny oraz od parkingu przy ul. Motarskiego,
    a także, po kilku latach oczekiwania, przez Most Miłosierdzia od Sanktuarium św. Jana Pawła II oraz od ul. Zakopiańskiej (za stacją benzynową Shell)
  • Informacje o funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie podczas Święta Bożego Miłosierdzia można znaleźć na stronie: https://ztp.krakow.pl/transport-publiczny/komunikacja-miejska/komunikaty/128-2023
  • Dziennikarze, którzy chcą brać udział w uroczystościach proszeni są o zgłoszenie tego faktu do p. Małgorzaty Pabis, rzecznika prasowego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
    (tel. 512561134, mail: rzecznik@misericordia.eu). Dla Dziennikarzy jest przeznaczone pomieszczenie w budynku obok zakrystii (poziom -1), gdzie będą mogli przygotować swoje materiały i skorzystać z małego poczęstunku. Informujemy, że ołtarz polowy to strefa sacrum, do której nie będzie możliwe wejście dziennikarzy, fotografów
    i operatorów kamer. Na Błoniach zostanie wydzielone specjalne miejsce do filmowania, a w wieży widokowej zostanie umieszczona kostka do pobrania sumy dźwięku.

 






Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.