polski english français deutsch italiano nederlands
niedziela, 4 listopada 2007

Wspólnota Parafialna w listopadzie

     Skończył się miesiąc nabożeństw różańcowych. Nie rozstawajmy się jednak z różańcem. Zaczyna się bowiem listopad, miesiąc poświęcony pamięci zmarłych. Różaniec może okazać się nieocenioną pomocą, jaką możemy zaoferować drogim naszym sercom zmarłym. Genialny artysta włoskiego renesansu, Michał Anioł, we fresku zdobiącym Kaplicę Sykstyńską przedstawiającym Sąd Ostateczny, namalował duszę wydobywaną różańcem z męki czyśćcowej. Oby ta twórcza wyobraźnia inspirowała także nas do niesienia pomocy duszom czyśćcowym.
     Listopad rozpoczyna się uroczystością Wszystkich Świętych, która w tym roku przypada w pierwszy czwartek. Jest to tzw. święto nakazane; wierzących katolików obowiązuje uczestnictwo we Mszy św. i powstrzymanie się od cięższych, niekoniecznych prac.
Wszystkich Świętych to jedno z najradośniejszych świąt w Kościele. Chwalimy Boga, że w ciągu wieków wzbudził w Kościele tak wielu świętych, tych znanych i nieznanych, którzy teraz na wieki są z Nim złączeni w Niebie. Nasza radość jest tym większa, że dzięki świętych obcowaniu mamy niezliczonych wspomożycieli w Niebie. Jednocześnie uświadamiamy sobie, że świętość jest dla wszystkich i - zgodnie z powiedzeniem świętego Pawła - widzimy lepiej niż kiedykolwiek indziej, że nasza ojczyzna jest w Niebie.      Natomiast 2 listopada wspominamy wszystkich wiernych zmarłych. Tak więc w naszej tradycji radosny charakter uroczystości Wszystkich Świętych przysłonięty jest wspomnieniem o zmarłych. Sąsiedztwo tych dwóch wspomnień nie jest przypadkowe. Stanowimy jeden Kościół: my jesteśmy Kościołem pielgrzymującym do Nieba i walczącym z grzechem i szatanem; święci są Kościołem tryumfującym; zmarli przebywający w czyśćcu są Kościołem oczyszczającym. Przy tej okazji chcemy przypomnieć że nasz szacunek dla zmarłych wyraża się nie tylko w stawianiu zniczy i kwiatów na grobach. To należy do przejawu naszej kultury. Chrześcijanin jednakże zobowiązany jest do czegoś więcej. Mamy obowiązek modlić się za zmarłych, by pomóc im w czyśćcu. Skuteczną pomocą są także ofiarowane w ich intencji Msze Święte i odpusty. Przypominamy także, że nie używa się zwrotu „święto zmarłych” lecz wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Majestat śmierci skłania nas do uczczenia naszych przodków.
     W listopadzie częściej odwiedzamy groby naszych zmarłych, porządkujemy je i przystrajamy. Nasi zmarli oczekują od nas pomocy, a my mamy obowiązek nieść im tę pomoc. Troska o pięknie wyglądający grób naszych zmarłych, o ustrojenie go kwiatami, czy płonącymi zniczami jest chwalebna, ale sama ona nie może pomóc cierpiącym w czyśćcu. Im pomoże tylko modlitwa - zwłaszcza wspólnotowa, Komunia św., modlitwa wspólna wypominkowa, odpusty a nade wszystko Msza św. ofiarowana za zmarłych. I to właśnie jest dowód naszej miłości i pamięci o zmarłych i naszej chęci pomagania naszym bliskim. Jakie to smutne, że po śmierci naszych rodziców, bliskich nam za życia, po pogrzebie zapominamy o nich. Może jeszcze dla ludzkiego oka zbudujemy nagrobek. Zdarza się, że po śmierci rodziców, dzieci zabiegają o przejęcie majątku, który oni ciężko wypracowali, ale od czasu pogrzebu żadne dziecko, nawet gdy się im dobrze powodzi, nie zamówi ani jednej Mszy św. by wypraszać im zbawienie – i to trwa przez wiele lat.
Pomyśl kiedy modliłeś się ostatni raz przy grobie swej ukochanej matki, żony, czy swego męża? Kiedy ostatni raz za zmarłych bliskich zamówiłeś Mszę św. czy i kiedy ofiarowałeś za nich Komunię św., odpust zupełny...?
     Coraz częściej wierni przy pogrzebie bliskich zamawiają Msze św. zamiast wieńcy czy kwiatów. Msza św. jest konkretną pomocą zmarłym. Iluż jest takich, którzy na pogrzebie niosą bogate wieńce, (by było widać jak kochali zmarłego). Na tym często kończy się ich troska o zmarłych, którzy stoją przed Bogiem, Sędzią Sprawiedliwym. Niestety w ten sposób nie pomagamy zmarłemu. Niektórzy wprawdzie zamawiają Mszę św., ale też bardziej zależy im by to rozgłosić na wszelkie możliwe sposoby, niż by pomóc zmarłemu.
Cieszy, że wielu rozumie iż Mszą św. najskuteczniej pomagamy zmarłym. Ponieważ jednak liczba zamawianych na pogrzebie Mszy św. wciąż rośnie, z pośród zamówionych przy pogrzebie Mszy św., siedem odprawiamy tu w naszym sanktuarium, zaś pozostałe przekazujemy do odprawienia księżom chorym, emerytom, czy księżom studiującym. Nie możemy całkiem zablokować terminów, gdyż trzeba też odprawiać Msze św. zamawiane na bieżąco, np. w intencji chorych, o szczęśliwy przebieg operacji, w rocznicę śmierci, czy o szczęśliwe rozwiązanie...

Wszystkich Świętych
To piękne święto przypada w tym roku w czwartek. Przed południem Msze św. będą jak w niedzielę; o godz. 8.00 i 11.00. Po południu zaś o godz. 14.00 będzie w kościele nabożeństwo za zmarłych, a po nim udamy się w procesji na cmentarz, zatrzymując się przy czterech stacjach i w modlitewnych wypominkach, polecimy naszych zmarłych Miłosiernemu Bogu. Po kazaniu zakończymy nabożeństwo na cmentarzu, a następnie w kościele, zaraz po powrocie odprawimy ostatnią już Mszę św. Po procesji poświęcimy nowe nagrobki, każdemu kto o to poprosi.
     Dzień wcześniej, w środę od godz. 16:00 będzie spowiedź, by można było uzyskać odpust zupełny, a później w pierwszy piątek przyjąć komunię św. wynagradzającą.
Kto we Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny, nawiedzi kościół, przyjmie Komunię św., odmówi Ojcze nasz, Wierzę w Boga i jakąkolwiek modlitwę według intencji Ojca Świętego, może zyskać odpust zupełny, który może ofiarować tylko za zmarłych. Również kto pobożnie nawiedzi cmentarz i przynajmniej w myśli pomodli się za zmarłych, zyskuje odpust, który można ofiarować za dusze w czyśćcu cierpiące. Odpust ten w dniach od 1 - 8 listopada (włącznie) może być zupełny, zaś w inne dni całego roku cząstkowy.
Wieczorem o godz. 19.00, młodzież na cmentarzu, poprowadzi różaniec za zmarłych.

Dzień Zaduszny
jest dniem szczególnej pamięci i modlitwy za zmarłych. Dzień Zaduszny w tym roku przypada w piątek. Jest to więc pierwszy piątek miesiąca. Msze św. w tym dniu odprawimy o godz. 7.00, 9.00 i 17.00.
O godz. 9.00 i o 17.00 będą uroczyste Msze św. zbiorowe, w intencji zmarłych, których imiona, wypisane na kartkach, można wcześniej złożyć w kancelarii. Po Mszy św. o godz. 9.00 będzie procesja żałobna z modlitwami za zmarłych, po cmentarzu przykościelnym, - wokół naszych świątyń. Przed wieczorną Mszą św. o godz. 16.30 zmówimy cząstkę różańca św. za zmarłych. Spowiadać będziemy codziennie na nabożeństwach - oraz w ostatnim dniu października (we środę) i w piątek od godz. 16.00. Po Mszach św. o godz. 7:00 i 17:00 będzie nabożeństwo wynagradzające Bożemu Sercu za zniewagi.

Pierwsza sobota
Nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny będzie po Mszach św. o godz. 7:00 i 17:00. O godz. 10:00 pojedziemy do chorych z Panem Jezusem.

Dzień patrona Jana Pawła II
4.11 przypada w kalendarzu Św. Karola Boromeusza, biskupa. Św. Karol był patronem Jana Pawła II. Pamiętajmy w tym dniu o Janie Pawle II i szczególnie serdecznie pomódlmy się o rychłą beatyfikację i kanonizację naszego ukochanego Ojca Świętego.

Święci w listopadzie
Listopad jest miesiącem popularnych świętych:
3.10 - św. Huberta, biskupa, patrona myśliwych i leśników;
11.10 - św. Marcina, żołnierza, biskupa, który stał się wzorem miłosierdzia chrześcijańskiego;
12.10 - św. Jozafata Kuncewicza, biskupa i męczennika, zamordowanego przez przeciwników unii w Witebsku;
13.10 - świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, eremitów i pierwszych męczenników Polski;
19.10 - bł. Salomei, księżnej, zakonnicy
20.10 - św. Rafała Kalinowskiego, powstańca z 1863, zesłańca na Sybir, kapłana, karmelity
22.10 - św. Cecylii, dziewicy i męczennicy, patronki muzyki kościelnej.
30.10 – św. Andrzeja, apostoła;

W listopadzie
Wypominki roczne możemy zamawiać w ciągu całego roku (np. po pogrzebie bliskiej osoby).
Wypisując imiona zmarłych pamiętajmy że nie można pisać i mówić: „dusze zmarłe”, bo dusza jest nieśmiertelna i nie może umrzeć. Natomiast mówi się: „dusze zmarłych” (dusze ludzi zmarłych).
Różaniec z wypominkami za zamarłych będziemy odmawiać we wszystkie niedziele listopada o godz. 15.30 oraz codziennie w pierwszym tygodniu listopada o godz. 16.30. Wypominki roczne będziemy czytać jak dotychczas; w niedzielę, przed Mszą św. o godz. 11.00 (z wyjątkiem niedziel chrztu św.). Za zmarłych wypominanych w ciągu roku, będziemy też odprawiać Mszę św. w każdym miesiącu, w czwartek przed pierwszym piątkiem miesiąca. Zachęcamy do uczestniczenia w tych Mszach św.
   Prosimy wszelkie odpady na cmentarzu, a szczególnie szkliwo po zniczach i różnych słoikach, wrzucać do wyznaczonych miejsc. Łatwo zamienić cmentarz w wielkie śmietnisko, jednak potem nie ma kto tego wysprzątać. Zawsze pamiętajmy, że cmentarz jest miejscem poświęconym i miejscem oczekiwania ciał naszych bliskich na zmartwychwstanie. Trzeba wciąż uczyć szacunku dla cmentarza nasze dzieci. Troska o wygląd cmentarza jest więc nie tylko wyrazem kultury, ale także wyrazem wiary w życie wieczne. Na cmentarzu nie pali się papierosów!

Narodowe Święto Niepodległości
11.11 – w dzień Św. Marcina, wspominamy rocznicę odzyskania niepodległości po przeszło stu latach niewoli. W tym roku święto to przypada w niedzielę – na każdej Mszy św. będziemy się modlić w intencji naszej umiłowanej Ojczyzny.

Miłosierdzie Boże i Katecheza Chrzcielna
W trzeci piątek miesiąca (16.11) o godz. 17.00 będzie Msza św. z Koronką do Bożego Miłosierdzia w intencji ofiarodawców naszego sanktuarium. Po Mszy św. będzie Katecheza dla rodziców i chrzestnych przed uroczystym, niedzielnym chrztem.

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata
25.11 - w ostatnią niedzielę roku kościelnego, Kościół Katolicki obchodzi Uroczystość - Chrystusa, Króla Wszechświata. Po rannej Mszy św. wobec Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie odmówimy litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa i akt poświęcenia nas samych i naszych rodzin Najświętszemu Sercu Bożemu.
To już ostatni tydzień Roku Liturgicznego.




Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.