polski english français deutsch italiano nederlands
piątek, 6 kwietnia 2007

Wspólnota Parafialna w kwietniu

Już obowiązuje tzw. czas letni. Przez cały okres czasu letniego wszelkie nabożeństwa wieczorne w naszym sanktuarium będą o godz. 18.00.

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej,
przypada w pierwszym dniu kwietnia i wprowadza nas w Wielki Tydzień. To już naprawdę ostatni moment, aby pojednać się z Bogiem w sakramencie pokuty, by w pełni uczestniczyć w Świętym Triduum Paschalnym. Prosimy, by nie odkładać spowiedzi na ostatnią chwilę.
Poświęcenie palm będzie przed Mszą św. o godz. 11.00 w naszym zabytkowym kościele Św. Mikołaja, gdzie zbierzemy się wszyscy, by stamtąd w procesji, naśladując Pana Jezusa, udać się do naszego Sanktuarium na Mszę św.
Palmy winny być zrobione ze świeżych wiosennych gałązek. Po Mszy św. będzie konkurs na najwyższą i najpiękniejszą palmę. Po Mszy św. o godz. 11.00, będzie jeszcze Droga Krzyżowa.
Na ostatnie uroczyste Gorzkie Żale zbierzemy się o godz. 15.00.
Od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Środy Msze św. rano będą jak zwykle od godz. 7.00. W Wielką Środę Matka Boża zaprasza na Nieustającą Nowennę o godz. 18.00. Jesteśmy po Rekolekcjach i po spowiedzi św., starajmy się unikać okazji do grzechu, byśmy przez cały okres Świąt Paschalnych, mogli przyjmować do serca Jezusa Zmartwychwstałego, a kto jeszcze nie ma czystego serca, niech skorzysta z okazji spowiedzi w czasie nabożeństw do środy, by już w Wielki Czwartek cała Parafia przystąpiła do Stołu Pańskiego.
Początek kwietnia kojarzy się nam z odejściem Jana Pawła II do Domu Ojca. To już druga rocznica śmierci. W szkołach odbędą się uroczyste apele; wiersze, piosenki, inscenizacje przypomną dzieciom i dorosłym naszego ukochanego Ojca Świętego.
W naszym sanktuarium 2-go kwietnia, w rocznicę odejścia Sługi Bożego Jana Pawła II, a przypada to w Wielki Poniedziałek, o godz. 18.00 odprawimy uroczystą Mszę św., po której dzieci z klas IV – VI zaprezentują nam montaż słowno-muzyczny o Janie Pawle II; refleksje, wiersze, pieśni. W godzinie odejścia rozdzwonią się dzwony.

Katecheza przed Chrztem
Wyjątkowo w tym miesiącu Katecheza przed Chrztem dla rodziców i chrzestnych będzie na wikarówce w Wielką Środę po Nieustającej Nowennie. Uroczystego Chrztu św. będziemy udzielać w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 11.00.

Triduum Sacrum
Od Wielkiego Czwartku nie ma rano żadnych nabożeństw i nie będzie czynna kancelaria parafialna.

W Wielki Czwartek kończy się okres Wielkiego Postu i zaczyna się tzw. TRIDUUM SACRUM (trzy święte dni), które rozpoczyna się w Wielki Czwartek Mszą św. Wieczerzy Pańskiej i trwa do nieszporów w Niedzielę Zmartwychwstania - włącznie.
Wszelkie prace porządkowe starajmy się zakończyć do Wielkiego Czwartku, by już od Mszy św. Wieczerzy Pańskiej panował w naszych rodzinach nastrój świąteczny i abyśmy więcej czasu mogli poświęcić na nabożeństwa i adorację Pana Jezusa w Ciemnicy i w Grobie.
Bardzo prosimy, na Wielki Piątek - Dzień Śmierci Chrystusa na Krzyżu - oczyścić i ozdobić wszystkie krzyże na terenie Parafii; przydrożne, polne, ale i te w naszych domach. Krzyże misyjne koło kościoła ozdobi zielenią młodzież klas gimnazjalnych.
W czasie Triduum Sacrum przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota.

WIELKI   CZWARTEK
Dzień ustanowienia Najśw. Sakramentu i Sakramentu Kapłaństwa.
W Wielki Czwartek rano Eucharystia celebrowana jest jedynie w katedrze. Jest to Msza Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane do namaszczania chorych i krzyżmo służące do namaszczania podczas święceń kapłańskich, chrztu i bierzmowania. Tego dnia w katedrze gromadzi się duchowieństwo diecezjalne pod przewodnictwem biskupa ordynariusza, aby odnowić przyrzeczenia kapłańskie. Katedra w czasie tej celebry wypełnia się ministrantami i lektorami.
W parafiach natomiast celebrowana jest w tym dniu jedna Msza święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, która jest pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona czas Triduum Paschalnego.
Zgromadzimy się o godz. 18.00, by jak apostołowie w Wieczerniku uczestniczyć we Mszy św. Wieczerzy Pańskiej i z wdzięczności za to, że Syn Boży pozostał wśród nas, ofiaruje się za nas w każdej Mszy św. swemu Ojcu i posila nas swoim Najśw. Ciałem - przystąpić do Stołu Pańskiego, przyjmując Jezusa w Komunii św. Po śpiewie „Chwała na wysokości Bogu” zamilkną dzwony. Po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ciemnicy, upamiętniającej pojmanie Pana Jezusa. Procesji tej towarzyszy śpiew: „Sław, języku, tajemnicę”, za który tego dnia można otrzymać odpust zupełny na zwyczajnych warunkach. Na znak smutku zostanie obnażony ołtarz.
W Ciemnicy będzie adoracja Pana Jezusa do godz. 21.00.

WIELKI   PIĄTEK   MĘKI   PAŃSKIEJ
W Wielki Piątek, upamiętniający mękę i śmierć Pana Jezusa, obowiązuje post ścisły, czyli jakościowy i ilościowy: powstrzymujemy się od pokarmów mięsnych i tylko raz jemy do syta. Tego dnia, na znak smutku i żałoby, nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny.
Przed południem dzieci i młodzież będą adorować Pana Jezusa w tzw. Ciemnicy, według wyznaczonego porządku. Dopilnujmy, by wszystkie dzieci wzięły udział w tej adoracji, jedynej w ciągu roku.
Dzieci na adorację przynoszą książeczki !
O godz. 17.30 będzie Droga Krzyżowa a następnie o godz. 18.00 uroczyste Nabożeństwo wielkopiątkowe, którego kulminacyjnym punktem jest uwielbienie Krzyża św., następnie wspólna Komunia św. i przeniesienie Pana Jezusa do Grobu. W tym jedynym Dniu, gdy sam Syn Boży składał Ojcu za nas ofiarę ze swego życia, nigdzie na całym świecie, nie odprawia się Mszy św.
Dziś rozpoczyna się nowenna do Miłosierdzia Bożego.
Po nabożeństwie rozpoczniemy adorację przy Grobie Zbawiciela wioskami, zaś o godz. 22.00 odśpiewamy trzy części Gorzkich Żali i wysłuchamy ostatniego kazania pasyjnego. Po Gorzkich Żalach dalszy ciąg adoracji, której porządek wywieszony jest w gablocie i wydrukowany w „Matczynym Królestwie”. Strażaków prosimy o zaciągnięcie straży honorowej przy Grobie Zbawiciela.

WIELKA   SOBOTA   WIGILIA   PASCHALNA
Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, obowiązuje więc nadal cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto zatem w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych przynajmniej do powrotu z wieczornego Nabożeństwa.
W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa.
Od godz. 9.00 - 12.00 - będzie święcenie pokarmów na stół wielkanocny - co godzinę, zawsze o równej godzinie, przy bocznym wejściu. Pokarmy podobnie jak w latach poprzednich poświęcimy w tych punktach Parafii, co zwykle, prosimy tylko o przysłanie pojazdów; do Nowej Wsi na godz. 9.00, zaś do Huciska na godz. 10.00.
Podobnie jak w ubiegłym roku przy święceniu pokarmów będzie wyłożony koszyk, gdzie można będzie odłożyć jakiś symboliczny dar dla ludzi starszych samotnych. Te dary będą potem rozesłane do chorych. Chcemy dotrzeć do wszystkich samotnych, prosimy więc o pomoc w rozniesieniu tych skromnych darów wszystkich Parafian, zwłaszcza młodzież, wolontariusze. Ponieważ więc nie ma kto przygotować, a tym bardziej dostarczyć do chorych tych skromnych darów świątecznych bardzo prosimy o pomoc. Jeśli ktoś z Parafian widzi potrzebę dotarcia do kogoś chorego, czy samotnego w sąsiedztwie, czy w rodzinie, niechże po prostu w Wielką Sobotę zgłosi to i sam zabierze ten upominek od Wspólnoty Parafialnej. W Wielką Sobotę, przy święceniu pokarmów można też złożyć pieniężne ofiary dla biednych w kościele do skarbonki z napisem jałmużna postna. Ofiary do skarbony z napisem „Jałmużna postna” winni zwłaszcza składać, jako zadośćuczynienie ci, którzy nie zachowali postu w któryś piątek.
LITURGIĘ WIGILII PASCHALNEJ rozpoczniemy o godz. 19.00. Liturgia Wigilii Paschalnej, która kiedyś trwała przez całą noc, jest bogata w treści i zawiera;
- poświęcenie nowego ognia – symbolu nowego życia,
- poświęcenie paschału – świecy wielkanocnej, przypominającej nam Chrystusa Zmartwychwstałego,
- poświęcenie wody chrzcielnej i odnowienie obietnic Chrztu św.,
- następnie MSZA ŚW. PASCHALNA.
Ta LITURGIA w Wielką Noc Zmartwychwstania - jest najważniejszą liturgią całego roku kościelnego, jest „szczytem liturgii i wszelkiej pobożności”. Stąd każdy winien koniecznie w niej uczestniczyć. Na to główne nabożeństwo w całym roku, wszyscy przynosimy świece, które trzeba zabezpieczyć przed zlaniem woskiem ławek i posadzki. Po tej Mszy św., już wielkanocnej, zakończymy adorację przy Grobie Pana Jezusa.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA
Od Wigilii Paschalnej cały Kościół raduje się ze zmartwychwstania Pańskiego. Procesją rezurekcyjną o godz. 7.00 w niedzielę oznajmimy tę prawdę całemu światu. Ostatnie słowo należy do Chrystusa, gdyż zwyciężył śmierć, szatana i grzech. Niech wielkanocne wydarzenia sprawią, że będziemy świadkami Zmartwychwstałego.
Prosimy wcześniej przygotować feretrony i sztandary, tak by wszystkie były niesione w procesji. Strażaków prosimy o liczny udział w procesji. Małe dzieci niech sypią Zmartwychwstałemu kwiatki.
Następne Msze św. w Niedzielę Zmartwychwstania będą jak w każdą niedzielę: o godz. 11.00 i o 16.00. W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 15.30 odprawimy uroczyste nieszpory z wystawieniem Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Poniedziałek   Wielkanocny
W drugim dniu Wielkanocy porządek Mszy św. będzie jak w każdą niedzielę, a więc o godz. 8.00, 11.00 i o 16.00. Poniedziałek Wielkanocny dniem, w którym modlimy się za KUL i składamy ofiary na ten Katolicki Uniwersytet.

Pamiętajmy, że nasza radość i cała przedświąteczna krzątanina miały swój powód przede wszystkim w wydarzeniach Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa. Zadbajmy zatem o nasz udział we Mszy świętej. Zachęcamy także, o ile to możliwe, do uczestnictwa w Mszach świętych przez całą oktawę Wielkanocy. Każdy dzień tej oktawy w liturgii, chociaż skończyły się Święta Paschalne, ma taką rangę jak dzień Zmartwychwstania i Msze św. tego tygodnia są o Zmartwychwstaniu.
Jednocześnie nie powinniśmy zapominać o tych, którzy od nas odeszli; odwiedźmy ich groby na cmentarzach.

Katecheza przed Chrztem
W piątek przed trzecią niedzielą miesiąca, tj. 13.04, będzie o godz. 18.00 Pouczenie przed Chrztem.

ŚWIĘTO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA
Druga niedziela Wielkanocna (15.04) jest Świętem Bożego Miłosierdzia. Na Mszach św. przed południem dzieci wraz z rodzinami będą przynosić do ołtarza, jako dar ołtarza skarbonki, do których przez cały Wielki Post składały ofiary dla biednych i bezdomnych, odmawiając sobie różnych przyjemności i smakołyków. O godz. 15.30 zbierzemy się na nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia.

Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego
Trzeci piątek miesiąca jest dniem szczególnej czci Miłosierdzia Bożego; o godz. 18.00 odprawiamy Mszę św. z Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Uroczystość Św. Wojciecha,
biskupa i męczennika, głównego patrona Polski przypada 23.04. Niech to święto będzie dla nas okazją do złożenia Bogu wdzięczności za potężnego orędownika naszej Ojczyzny w Niebie i przypomnieniem o trwaniu w wierności krzyżowi i Ewangelii.

24.04 – czcimy Św. Marka Ewangelistę
29.04 – przypada Św. Katarzyny ze Sienny, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy.

Niedzielą Dobrego Pasterza
IV Niedziela Wielkanocy (29.03) zwana jest Niedzielą Dobrego Pasterza. Rozpoczyna ona kwartalne dni modlitw o liczne i święte powołania do służby Bożej w Kościele. Pamiętajmy o tym przesłaniu w naszych modlitwach, zwłaszcza, by i nasza wspólnota wydała ludzi powołanych na wyłączną służbę Bogu.

Seminarium Duchowne przyjmuje kandydatów na Studia Teologiczne.
Kandydaci na I rok studiów powinni dostarczyć:
1. Podanie o przyjęcie do Seminarium
2. Własnoręcznie napisany życiorys
3. Świadectwo maturalne (oryginał)
4. Aktualną metrykę chrztu św. i bierzmowania
5. Opinię od Księdza Proboszcza i Księdza Katechety
6. Świadectwo z religii z ostatniej klasy
7. 6 fotografii
8. Świadectwo zdrowia

Adres:
WYŻSZE SEMINARIUM DUCHOWNE
ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ
ul. Podzamcze 8, 31-003 KRAKÓW.
Módlmy się też w tym tygodniu o nowe powołania kapłańskie i zakonne przy wieczornym pacierzu.

30.04 – poniedziałek – rozpoczniemy Nabożeństwa Majowe z procesją eucharystyczną o godz. 18.00.




Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.