polski english français deutsch italiano nederlands
piątek, 11 maja 2007

Skarżysko - Kamienna, Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej

Na Pielgrzymim Szlaku

U podnóża Gór Świętokrzyskich w diecezji radomskiej leży miasto Skarżysko- Kamienna. Prawa miejskie otrzymało w 1923r. Patronką miasta od 1995r. jest Matka Boża Miłosierdzia. Od roku 1998 istnieje w tym mieście Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, które stanowi wierną kopię z Wilna. Wielowiekową historię i piękną tradycje kultu na wileński wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej. Już w początkach XVII wieku zaczęli go rozsławiać OO. Karmelici bosi, a w XIX wieku zasłużyła się w tym wileńska inteligencja z Adamem Mickiewiczem, Józefem Ignacym Kraszewskim i Władysławem Syrokomlą na czele. Ponad 300 lat rozsławiany jest kult Matki Bożej Miłosierdzia, a ponad 600 lat czczona jest Maryja Królowa Polski w wizerunku Jasnogórskim. Cudowny obraz w Wilnie znajduje się w umieszczonej nad bramą kaplicy. Stąd Matka Boża spogląda na każde ludzkie życie. Ona wstawia się za każdym z nas i wyprasza miłosierdzie u Boga. Wszystko rozumie i sercem ogarnia każdego.

Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział: „Dziękuje Ci Matko Ostrobramska, że jesteś Matką Miłosierdzia”, a ks. kard. Gulbinowicz: „ Popatrzcie na wargi Matki Bożej. One Są spuchnięte, bo Ona wstawia się za nami u Boga.” Polacy, którym został utrudniony kontakt z Wilnem, a którzy z różnych przyczyn historycznych opuścili to ukochane miasto, w latach 80-tych zwracają się z prośbą do ks. bp. Edwarda Majerskiego z pochodzenia wilnianina, aby umożliwił modlitwę przed Panią Ostrobramską, jaką przeżywali w dziecięcych latach. Ordynariusz Diecezji Radomskiej spełnia prośbę stęsknionych za Matką Miłosierdzia Polaków i podejmuje decyzję o utworzeniu w Skarżysku- Kamiennej, Sanktuarium Ostrobramskiego. Budowa Sanktuarium rozpoczęła się 30 maja 1988 roku a 22 października 1998 roku ks. kard. Henryk Gulbinowicz dokonuje poświęcenia kaplicy i intronizacji Obrazu, wykonanego przez wilniankę Izabelę Borawską, który jest darem ks. bp. Edwarda Majerskiego. Elewacja Ostrej Bramy jest wierną kopią tej z Wilna. Jedynie napis „Matko Miłosierdzia pod Twoją obronę uciekamy się” w Skarżysku- Kamiennej jest w języku polskim, jak to było pierwotnie w Wilnie. Matka Boża w tym wizerunku to Niewiasta Zwiastowania i Oczekująca. Obraz ten jest wiernym przedstawieniem tekstu biblijnego z Apokalipsy. Niewiasta obleczona w słońce- świadczy o jakiejś szczególnej bliskości z Bogiem. Wieniec z 12 gwiazd nawiązuje do 12 pokoleń Izraela, a także do 12 Apostołów. W kaplicy znajdują się wota, Ojciec Święty w roku Jubileuszowym chrześcijaństwa przekazał złoty różaniec z prośbą o modlitwę za Papieża i Kościół Święty. Jest także piuska Jana Pawła II, są dary w postaci świec oraz ornat od ks. kard. Franciszka Macharskiego. W kaplicy znajduje się około 2 tysięcy wotów od indywidualnych pątników, składanych w podziękowaniu za otrzymane łaski. Za każdym z nich kryje się człowiek o konkretnym imieniu i nazwisku, który chce dziękować, prosić czy przepraszać boga przez pośrednictwo Maryi. Kamień węgielny pod budowę Sanktuarium został poświęcony przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Tarnowie. Natomiast 12 września 1993 roku ks. Prymas Józef Glemp dokonuje konsekracji kościoła, w krużganku znajduje się płaskorzeźba Matki Bożej Katyńskiej. W tym miejscu wracamy do kart historii naszego narodu. Szczególnie na ziemie kresowe, gdzie zostało zamordowanych wiele Polaków. Wokół Sanktuarium wybudowali Drogę Krzyżową jako wotum za dwa tysiące lat chrześcijaństwa. W 1995 roku Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił swoim dekretem Matkę Bożą Miłosierdzia, Patronka Miasta Skarżysko- Kamiennej. Na pamiątkę tego wydarzenia 12 listopada każdego roku ulicami miasta przechodzi Procesja Zawierzenia. Koronę dla Matki Bożej Miłosierdzia poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II, 8 września 2004 roku w Watykanie. Zaś koronacja nastąpiła 2 lipca 2005r.
Serdecznie zapraszam na pielgrzymkę do Matki Bożej Miłosierdzia aby powiedzieć Jej słowa jakie wypowiedział Św. Maksymilian Kolbe w Wilnie: „ Matka Boża Miłosierdzia, nie ma na swym ręku Dzieciątka Jezus, to weź mnie na Swe ręce i przenieś przez życie.”

Olcha





Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.