niedziela, 16 marca 2008
Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej
Już w XII- wiecznych dokumentach Piekary wymieniane są jako osada, w której od 1303 r. istniał romański kościół pw. Św. Bartłomieja. W ołtarzu bocznym świątyni znajdował się wizerunek N.M.P. (w typie Hodegetrii – Przewodniczki) nieznanego autora i fundatora. Niezwykły kult Maryi rozwinął się w Piekarach na pocz. XVII w. Wg. Ks. J. Raczkowskiego wkrótce po przeniesieniu obrazu z ołtarza bocznego do głównego (1659) miało miejsce wiele cudownych uzdrowień. Gdy w 1676 r. w Tarnowskich Górach wybuchła zaraza, jezuici nawoływali wiernych, by udali się z pielgrzymką przed obraz M. B .Piekarskiej. Tak też się stało.
Wkrótce zaraza zaczęła ustępować. W 1680 r. zaraza wybuchła w Pradze. I tam dotarły wieści o cudownym obrazie z Piekar. Cesarz austriacki Leopold I zwrócił się z prośbą o przywiezienie obrazu. Dnia 15.03.19680 r. w uroczystej procesji przeniesiono obraz ulicami Pragi. Zaraza ustąpiła. Abp. Praski Wellstein uznał i potwierdził urzędowo nadprzyrodzony charakter obrazu Matki Bożej Piekarskiej. W drodze powrotnej przewożący obraz O. Schwetfer zatrzymał się w miejscowości Hradec Kralowe, gdzie również panoszyła się choroba. Po roku Piekary – w dowód wdzięczności od mieszkańców Hradec Kralowe- otrzymały obraz wotywny . Dnia 20.08.1683 r. król Jan III Sobieski, zmierzając pod Wiedeń, zatrzymał się na modlitwę w piekarskim kościele. Przed obrazem Maryi wysłuchał Mszy Św. i prosił o zwycięstwo nad Turkami. Po Mszy Św. wręczył proboszczowi dwa złote kielichy i paterę. W 1702 r. ze względu na walki religijne obraz Maryi wywieziono do Opola, gdzie pozostaje on do dziś w kościele Św. Krzyża. Jednakże w Opolu ikona nie wyróżniała się, nie przyciągała tłumów pielgrzymów. Natomiast do Piekar, mimo iż w kościele znajdowała się tylko replika obrazu, przybywały pielgrzymki. Maryja udzielała licznych łask. W XIX w. proboszcz parafii, ks. Jan Nepomucen Alojzy Ficek, wzniósł okazałą murowaną świątynię. Konsekracji nowego kościoła dokonał 22.08.1849 r. bp. Wrocławski kard. Melchior Diepenbrock a w 1962 r. Jan XXIII nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. Od 1967 r. przybywał tu co rok kard. Karol Wojtyła razem z pielgrzymką mężczyzn i młodzieńców. Dnia 15.08.1925 r. obraz Matki Bożej Piekarskiej koronowano uroczyście koronami, które podarował i poświęcił papież Pius XI. Korony nałożył ks. Wawrzyniec Lauri, nuncjusz papieski w Warszawie. Podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny w 1983 r. obraz Matki Bożej Piekarskiej przywieziono do Katowic. Ojciec Święty nadał wówczas Pani Piekarskiej tytuł Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, oraz podarował Jej złoty różaniec. Przed bazyliką znajduje się rozległy Rajski Plac, na którym są odprawiane specjalne nabożeństwa. Wzdłuż muru kościelnego ustawiono kamienne figury 12 apostołów. Ważnym miejscem piekarskiego Sanktuarium jest kalwaria usytuowana na zboczach Cerekwicy. Wzdłuż zatopionych w zieleni dróżek wspinających się po łagodnym wzgórzu ustawiono 29 kaplic: 14 Drogi Krzyżowej i 15 różańcowych.
Na szczycie wznosi się neogotycki kościół Zmartwychwstania Pańskiego z lat 1893-1896, w którym znajdują się 3 Stacje Drogi Krzyżowej (XI. XII. XIII.). Wielkie wrażenie robi Ogród Oliwny obsadzony w 1890 r. blisko 50 gatunkami roślin egzotycznych – to ulubione miejsce modlitw opiekujących się piekarskim Sanktuarium duchownych i przybywających tu pielgrzymów. Kaplice piekarskiej kalwarii wybudowano w latach 1869-1896. Nad każdą z kaplic umieszczono krzyż z kamykiem z Jerozolimskiej Drogi Krzyżowej. Pątnicy przybywający do Piekarskiej Pani często doznają cudownych uzdrowień: odzyskują wzrok, słuch, władzę w nogach, znikały wrzody, zrastają się kości. Matka Boża Piekarska była dwa razy okradana z koron. Piekary Śląskie słyną również ze sztuki kościelnej jest tu największy zakład w Europie masowo produkujący betonowe figury Świętych, które od ponad 100 lat są sprzedawane na całym świecie. Piekary dla Śląska są tym co dla nas Kalwaria Zebrzydowska, pielgrzymują do nich pielgrzymki wszystkich stanów, każda licząca około 100 tysięcy pielgrzymów. Pielgrzymka do Piekar planowana jest w połowie kwietnia.
Oprócz Piekar udamy się do Matki Bożej Gidelskiej w Gidlach, Matki Bożej Leśniowskiej w Żarkach. Jeśli wystarczy czasu wstąpimy do Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Mrzygłodzie. Są to niezwykle cudowne i piękne miejsca gdzie można w spokoju i ciszy zatopić się w modlitwie i zwiedzić stare zabytkowe Świątynie, jak również piękne okolice.
Już dziś serdecznie zapraszam na tą jednodniową, ale obfitującą w wiele ciekawych miejsc pielgrzymkę.
Olcha