polski english français deutsch italiano nederlands
piątek, 7 marca 2008

Parafia w marcu

                                 Wielki Post
Trwa okres Wielkiego Postu. Wpatrzeni w Ukrzyżowanego, który dla nas wyrzekł się wszystkiego i złożył w ofierze swoje życie, z ochoczym sercem podejmujmy trud dobrowolnego umartwienia, jako wynagrodzenie za grzechy nasze i naszych bliźnich. Zróbmy dobre postanowienia, powstrzymujmy się od udziału w głośnych rozrywkach, od spożywania napojów alkoholowych, palenia, aby w ten sposób wynagrodzić Bogu grzechy pijaństwa, rozwiązłości, nieuczciwości i wszelki brak pokory. Nie zapominajmy, że Wielki Post jest czasem powagi, pokuty i modlitwy. Niech go nie zakłócą huczne spotkania czy celowo organizowane w tym czasie imprezy rozrywkowe, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Kochani Rodzice i Wychowawcy, z większą troską spojrzyjcie w tym czasie na swoje pociechy. To na Was spoczywa obowiązek dobrego wychowania dzieci, także w duchu tradycji i naszej polskiej pobożności.
Kościół na różne sposoby pragnie nam pomóc, abyśmy ten święty czas przeżywali z jak największym pożytkiem. Czyni to zwłaszcza przez głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentu pojednania i pokuty. Czyni to także przez organizowanie w tym czasie rekolekcji, dni skupienia i specjalnych nabożeństw pokutnych... Przypominamy, że w naszym kościele w każdy piątek o godz. 17:00 i w niedzielne południe razem z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzamy Drogę Krzyżową, a w niedziele o godz. 15:00 rozpamiętujemy Mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich Żali. Wszystkich zachęcam do licznego udziału w tych nabożeństwach. Nie lekceważmy i nie odrzucajmy możliwości pogłębienia wiary i prawdziwego nawrócenia. Nie żałujmy czasu i odwagi, by pokazać, że mocno trwamy przy Chrystusowym Krzyżu - znaku zbawienia.
Wielki Post jest czasem dobrych postanowień, odwrócenia się od zła i czynienia dobra. Warto, żeby te postanowienia miały bardzo konkretny wymiar. Niech to będą konkretne wyrzeczenia, niech to będzie codzienna dodatkowa chwila przeznaczona na lekturę Pisma Świętego, na rozmyślanie męki i śmierci Pana Jezusa, na modlitwę i zastanowienie się nad własnym życiem i postępowaniem.
Pamiętajmy, że przez cały Wielki Post trwa wielkopostna akcja trzeźwości. W tym roku trud związany z abstynencją ofiarujemy w intencji dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej oraz ich rodzin, aby Chrystus naprawdę i w pełni zamieszkał w ich sercach i aby ta przyjaźń przetrwała wszelkie życiowe próby. Niech nasze rodziny będą prawdziwymi Kościołami domowymi, które będą promieniowały żywą wiarą.
W duchu wielkopostnej solidarności wesprzyjmy w tym czasie działalność charytatywnych instytucji Kościoła, zwłaszcza "Caritas", która tak skutecznie, choć bez wielkiego rozgłosu, pomaga najuboższym w całej Polsce oraz biednym Polakom na obczyźnie. Niech wszyscy zaznają radości świąt Zmartwychwstania, zwłaszcza dzieci, samotni i opuszczeni, zapomniani przez najbliższych i państwo, pozostawieni własnemu losowi...
Wykorzystajmy szczególny czas Rekolekcji wielkopostnych, które będziemy odprawiać tradycyjnie od czwartej niedzieli Wielkiego Postu (tj. od 2 marca). W Wielkim Poście mamy też przygotować się do owocnego przeżywania Świąt Wielkanocnych.
Nasze zmartwychwstanie dokonuje się w Parafii poprzez rewizję życia, rekolekcje, spowiedź i Komunię św.                                                 Pierwsza sobota miesiąca
Marzec rozpoczniemy pierwszą sobotą miesiąca. Msze św. z nabożeństwem do Niepokalanego Serca NMP odprawimy po Mszach św. o godz. 7.00 i o 17.00. Młodzieżowa Grupa Modlitewna zaprasza wszystkich, a zwłaszcza młodzież przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania na spotkanie modlitewne o godz. 20:00 w naszym sanktuarium. O godz. 21:00 będzie Apel Jasnogórski i Wieczór Jana Pawła II.
W tę sobotę wyjątkowo nie pojedziemy do chorych, gdyż wszystkich chorych, których odwiedzamy co miesiąc i tych których zgłosimy w zakrystii nawiedzimy w poniedziałek – 3 marca – w czasie rekolekcji.

Po rekolekcjach przypadnie pierwszy czwartek i pierwszy piątek.

                                 REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
W Wielkim Poście mamy obowiązek jak najlepiej odprawić Rekolekcje. Rekolekcje Parafialne rozpoczniemy w Czwartą Niedzielę Wielkiego Postu – tj. 2 marca i zakończymy Nieustającą Nowenną do Matki Bożej Dziekanowskiej w środę 5 marca.
Porządek Rekolekcji podajemy na osobnej stronie.
Rekolekcje to święty czas obcowania z Bogiem, czas przemyśleń, pojednania i nawrócenia. Postarajmy się maksymalnie wykorzystać te dni na wysłuchanie codziennie nauki rekolekcyjnej i prywatną, osobistą modlitwę w kościele i w domu. Tak mało mamy czasu dla Boga. Nawet w kościele nam się dłuży i śpieszy.
W czasie rekolekcji winniśmy więcej czasu spędzić z Bogiem na rozmowie i adoracji oraz więcej troski poświęcić swemu zbawieniu.
Czy Ty jeszcze umiesz i chcesz rozmawiać z Bogiem sam na sam? Po każdej nauce rekolekcyjnej winniśmy chwilę pozostać w świątyni, by przemyśleć i przemodlić to co usłyszeliśmy, by zastosować to do siebie. Nie śpieszmy się przynajmniej w czasie Rekolekcji. Pozwólmy działać Słowu Bożemu w naszych sercach. Wykorzystajmy ten święty czas, by umocnić swą wiarę i pogłębić przyjaźń z Bogiem. Pomagajmy też sobie nawzajem, zastępujmy się w domowych zajęciach, tak, by każdy mógł maksymalnie skorzystać z tej niecodziennej przecież okazji ożywienia swojej wiary i miłości do Boga.
Poniedziałek (3.03) – będzie dzień Miłosierdzia dla chorych. Na godz. 9.00 - przyprowadźmy na Mszę św. chorych, staruszków i emerytów.
Pomóżmy tym ludziom starszym i często schorowanym dostać się do naszego sanktuarium, dowieźmy ich do kościoła i przyjdźmy by modlić się razem z nimi i wysłuchać kazania rekolekcyjnego.
Po południu ok. godz. 13:30 pojedziemy z Panem Jezusem do tych chorych, których nie można przywieźć do kościoła, którzy leżą w domach. Tydzień wcześniej w zakrystii trzeba zgłosić tych chorych, których mamy odwiedzić w domu ze spowiedzią i Komunią św. wielkanocną. Prosimy jak zawsze właścicieli samochodów by zgłosili swoją chęć zawiezienia księży z Panem Jezusem do chorych.
Dzieci będą mieć swoje nauki rekolekcyjne od poniedziałku po skróconych lekcjach. Zarówno w Winiarach, jak i w Nowej Wsi, będzie podstawiony autokar o godz. 10.00 , który przewiezie je do kościoła i po nabożeństwie odwiezie je z powrotem.
Wtorek (4.03) będzie dniem spowiedzi rekolekcyjnej i wielkanocnej. Spowiedź będzie w godzinach: 8.00 – 12.00 i od 14.30 – 18.00. W tym dniu dzieci będą się spowiadać od godz. 11.00, a o godz. 12.00 będzie dla nich Msza św. z Komunią św. Msze św. w dniu spowiedzi będą: o godz. 9.00, 12.00, 16.00 i 18.00.
Skorzystajmy z tej okazji spowiedzi. Jest to już spowiedź wielkanocna. Będą zaproszeni księża, (później my będziemy musieli to odrobić i spowiadać w sąsiednich parafiach) dlatego bardzo prosimy wszystkich o skorzy-stanie z tej okazji spowiedzi.
W środę zakończymy rekolekcje Mszą św. wspólną Komunią św. i przyjęciem błogosławieństwa z odpustem zupełnym na godzinę śmierci. Msze św. będą o godz. 9.00 11:00 – dla dzieci szkolnych, 16:00 z błogosławieńiem matek z małymi dziećmi i matek oczekujących potomstwa oraz o 18.00 z NIEUSTAJĄCĄ NOWENNĄ do Matki Bożej Dziekanowskiej.

W czasie Rekolekcji nie będzie czynna kancelaria parafialna. Po Rekolekcjach, Msze św. rano znów będą o godz. 7.00.

                                  A po Rekolekcjach!
Trwajmy w łasce uświęcającej i w rekolekcyjnych postanowieniach. Unikajmy okazji do grzechu, aby te Rekolekcje owocowały w naszym życiu. Przychodźmy na Drogę Krzyżową i Gorzkie Żale. Kto może niechże też przychodzi w tygodniu na Mszę św., by przez częste uczestnictwo w Najświętszej Ofierze Chrystusa i w Komunii św. zapewnić sobie zbawienie wieczne i pomoc Bożą.

                                                      Pierwszy czwartek i pierwszy piątek
W pierwszy czwartek (6.03) o godz. 16.00 będzie wystawienie Pana Jezusa w Najśw. Sakramencie i okazja do adoracji żyjącego wśród nas Boga oraz do spowiedzi. O godz. 17.00 Msza św. za naszych drogich zmarłych, polecanych Bogu w ciągu całego roku. Przyjdź, pomodlić się za zmarłych, którym pewnie wiele zawdzięczasz! Przyjdź przede wszystkim by adorować żywego Boga.
W pierwszy piątek miesiąca o godz. 17.00 będzie Droga Krzyżowa, a po niej Msza św. z nabożeństwem do Najśw. Serca Pana Jezusa. Choć będzie to dopiero co po rekolekcjach, to jednak pół godziny wcześniej będziemy spowiadać. Nabożeństwo do Bożego Serca będzie także rano po Mszy św. o godz. 7.00.

4.03 - przypada wspomnienie Św. Kazimierza Królewicza, Patrona Archidiecezji Krakowskiej.

                                   Miłosierdzie Boże i katecheza przed Chrztem
W piątek przed trzecią niedzielą miesiąca (14.03) będzie po Drodze Krzyżowej Pouczenie przed chrztem, zaś w trzeci piątek miesiąca Koronka do Miłosierdzia Bożego za naszych ofiarodawców.

                       Uroczystość Św. Józefa, Oblubieńca Najśw. Maryi Panny
W sobotę 15 marca przypada uroczystość świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. W tym roku została przeniesiona, ponieważ 19 marca to już będzie Wielka Środa. Papież Pius IX w 1870 roku ogłosił św.iętego Józefa patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich. Przez wstawiennictwo Opiekuna Najświętszej Rodziny będziemy się modlić za mężów i ojców z naszej wspólnoty parafialnej i o godne wypełnianie przez nich swojego powołania. Kiedy wokół tyle trudności, codziennych kłopotów, niepewności z powodu braku pracy i środków do godnego życia, warto zwracać się o pomoc do świętego Józefa. Święty Józef jest też patronem dobrej śmierci. Według tradycji odszedł z tego świata w ramionach samego Pana Jezusa. Jego wstawiennictwu będziemy zatem polecać wszystkich konających.

W tym dniu również imieniny obchodzi Ks. Wikariusz; będziemy Go polecać Bogu, składając Mu życzenia.

W dniu Świętego Józefa przypada rocznica śmierci śp. Ks. Józefa Pędziwiatra (+1977 r.)

                                            Wielki Tydzień
Wcześnie w tym roku, bo 16.03 przypada Niedziela Palmowa, która rozpocznie Wielki Tydzień.
Poświęcenie palm będzie przed Mszą św. o godz. 11.00. Niestety w tym roku z racji remontu nie będziemy się zbierać w naszym zabytkowym kościele Św. Mikołaja, ale na placu koronacyjnym, przy polowym ołtarzu św. Antoniego (chyba. Że będzie bardzo zła pogoda, to wtedy na podcieniach kościoła, przy bocznym wejściu). Stamtąd, trzymając w reku poświęcone palmy w procesji, udamy się do naszego Sanktuarium na Mszę św.
Palmy winny być zrobione ze świeżych wiosennych gałązek. Możemy je wcześniej przygotować, wkładając gałązki do wody, by wypuściły listki. Możemy je też ozdobić np. kolorowymi wstążkami.
Po Mszy św. będzie konkurs na najwyższą i najpiękniejszą palmę. Po Mszy św. o godz. 11.00, będzie jeszcze Droga Krzyżowa.
Na ostatnie uroczyste Gorzkie Żale zbierzemy się o godz. 15.00.

Od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Środy Msze św. rano będą jak zwykle od godz. 7.00. W Wielką Środę Matka Boża zaprasza na Nieustającą Nowennę o godz. 17.00.
Będziemy po Rekolekcjach i po spowiedzi św., starajmy się unikać okazji do grzechu, byśmy przez cały okres Świąt Paschalnych, mogli przyjmować do serca Jezusa Zmartwychwstałego, a kto jeszcze nie ma czystego serca, niech skorzysta z okazji spowiedzi w czasie nabożeństw do środy, by już w Wielki Czwartek cała Parafia przystąpiła do Stołu Pańskiego.

                                                 Triduum Sacrum
Od Wielkiego Czwartku nie ma rano żadnych nabożeństw i nie będzie czynna kancelaria parafialna.
W Wielki Czwartek kończy się okres Wielkiego Postu i zaczyna się tzw. TRIDUUM SACRUM (trzy święte dni), które rozpoczyna się w Wielki Czwartek Mszą św. Wieczerzy Pańskiej i trwa do nieszporów w Niedzielę Zmartwychwstania - włącznie.
Starajmy się tak ułożyć wszystkie zajęcia, by móc w te dni, a zwłaszcza w Wielką Sobotę - uczestniczyć w nabożeństwach wieczornych. Wszelkie prace porządkowe powinniśmy zakończyć do Wielkiego Czwartku, by już od Mszy św. Wieczerzy Pańskiej panował w naszych rodzinach nastrój świąteczny i abyśmy więcej czasu mogli poświęcić na nabożeństwa i adorację Pana Jezusa w Ciemnicy i w Grobie.
Bardzo prosimy, na Wielki Piątek - Dzień Śmierci Chrystusa na Krzyżu - oczyścić i ozdobić wszystkie krzyże na terenie Parafii; przydrożne, polne, ale i te w naszych domach. Krzyże misyjne koło kościoła niech ozdobi zielenią młodzież klas gimnazjalnych; jeden krzyż młodzież z gimnazjum z Brzączowic i Dobczyc, zaś drugi młodzież z gimnazjum z Gdowa. Odpowiedzialne są klasy przygotowujące się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.
WIELKI CZWARTEK
Dzień ustanowienia Najśw. Sakramentu
i Sakramentu Kapłaństwa.
W Wielki Czwartek rano w katedrze odprawia się Mszę Świętą Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane do namaszczania chorych i krzyżmo służące do namaszczania podczas święceń kapłańskich, chrztu i bierzmowania. Duchowieństwo diecezjalne odnowi przyrzeczenia kapłańskie. Wszystkich zachęcamy do udziału w tej Mszy Świętej, a zwłaszcza ministrantów i lektorów. W naszym sanktuarium o godz. 18:00 celebrowana jest w tym dniu jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Starajmy się w niej uczestniczyć i z wdzięczności za to, że Syn Boży pozostał wśród nas, ofiaruje się za nas w każdej Mszy św. swemu Ojcu i posila nas swoim Najśw. Ciałem - przystąpić do Stołu Pańskiego, przyjmując Jezusa w Komunii św. Po Mszy św. uroczyście przeniesiemy Pana Jezusa do tzw. Ciemnicy, gdzie będzie adoracja Pana Jezusa do godz. 21.00.

WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ
Przed południem dzieci i młodzież będą adorować Pana Jezusa w tzw. Ciemnicy, według wyznaczonego porządku. Dopilnujmy, by wszystkie dzieci wzięły udział w tej adoracji, jedynej w ciągu roku.
Dzieci na adorację przynoszą książeczki !
O godz. 17.30 będzie Droga Krzyżowa a następnie o godz. 18.00 uroczyste Nabożeństwo wielkopiątkowe, którego kulminacyjnym punktem jest uwielbienie Krzyża św., następnie wspólna Komunia św. i przeniesienie Pana Jezusa do Grobu. W tym jedynym Dniu, gdy sam Syn Boży składał Ojcu za nas ofiarę ze swego życia, nigdzie na całym świecie, nie odprawia się Mszy św., a wszystkich katolików obowiązuje tzw. post ścisły (całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby pełnoletnie aż do sześćdziesiątego roku życia nie mają dyspensy; zachęca się także pozostałych, zwłaszcza młodsze pokolenie, do zachowania tego postu). W tym dniu niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego.
Dziś rozpoczyna się nowenna do Miłosierdzia Bożego.
Po nabożeństwie rozpoczniemy adorację przy Grobie Zbawiciela wioskami, zaś o godz. 22.00 odśpiewamy trzy części Gorzkich Żali i wysłuchamy ostatniego kazania pasyjnego. Po Gorzkich Żalach dalszy ciąg adoracji, której porządek wywieszony jest w gablocie i wydrukowany na następnych stronach „Matczynego Królestwa”. Strażaków i harcerzy prosimy o zaciągnięcie straży honorowej przy Grobie Zbawiciela.

WIELKA SOBOTA  -  WIGILIA PASCHALNA
Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje więc cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa.
Od godz. 9.00 - 12.00 - będzie święcenie pokarmów na stół wielkanocny - co godzinę, zawsze o równej godzinie, przy ołtarzu polowym św. Antoniego. Pokarmy podobnie jak w latach poprzednich poświęcimy w tych punktach Parafii, co zwykle, prosimy tylko o przysłanie pojazdów; do Nowej Wsi na godz. 9.00, zaś do Huciska na godz. 10.00.
Podobnie jak w ubiegłym roku przy święceniu pokarmów będzie wyłożony koszyk, gdzie można będzie odłożyć jakiś symboliczny dar dla ludzi starszych samotnych. Te dary będą potem rozesłane do chorych. Chcemy dotrzeć do wszystkich samotnych, prosimy więc o pomoc w rozniesieniu tych skromnych darów wszystkich Parafian, zwłaszcza młodzież. Niestety nadal trudno w naszej Parafii znaleźć wiernych, którzy chcieliby w ramach Zespołu Charytatywnego pomagać innym. Ponieważ więc nie ma kto przygotować, a tym bardziej dostarczyć do chorych tych skromnych darów świątecznych bardzo prosimy o pomoc wszystkich. Jeśli ktoś z Parafian widzi potrzebę dotarcia do kogoś chorego, czy samotnego w sąsiedztwie, czy w rodzinie, niechże po prostu w Wielką Sobotę zgłosi to i sam zabierze ten upominek od Wspólnoty Parafialnej. W Wielką Sobotę, przy święceniu pokarmów można też złożyć pieniężne ofiary dla biednych w kościele do skarbonki z napisem „Jałmużna postna”. Ofiary do skarbony z napisem „Jałmużna postna” winni zwłaszcza składać, jako zadośćuczynienie ci, którzy nie zachowali postu w któryś piątek.
W Wielką Sobotę winniśmy tradycyjnie zachować post od mięsa przynajmniej do powrotu z wieczornego Nabożeństwa.

LITURGIĘ WIGILII PASCHALNEJ rozpoczniemy w Wielką Sobotę o godz. 19.00. Liturgia Wigilii Paschalnej, która kiedyś trwała przez całą noc, jest bogata w treści i zawiera;
- poświęcenie nowego ognia – symbolu nowego życia,
- poświęcenie paschału – świecy wielkanocnej, przypominającej nam przez cały rok Chrystusa Zmartwychwstałego,
- poświęcenie wody chrzcielnej i odnowienie obietnic Chrztu św.,
- następnie MSZA ŚW. PASCHALNA.
Ta LITURGIA w Wielką Noc Zmartwychwstania - jest najważniejszą liturgią całego roku kościelnego, jest „szczytem liturgii i wszelkiej pobożności”. Stąd każdy winien koniecznie w niej uczestniczyć. Na to główne nabożeństwo w całym roku, wszyscy przynosimy świece, które trzeba zabezpieczyć przed zlaniem woskiem ławek i posadzki. Po tej Mszy św., już wielkanocnej, zakończymy adorację przy Grobie Pana Jezusa.

                            NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA
Dzisiaj z głęboką wiarą powtarzamy: Chrystus zmartwychwstał! Chrystus żyje! Ten sam wczoraj, dziś i na wieki! Ostatnie słowo należy do Niego. Ponieśmy Jego światło wszędzie tam, gdzie panuje ciemność, nadzieję tam, gdzie czai się rozpacz, i miłość tam, gdzie wciąż jeszcze do głosu dochodzi nienawiść. Niech radość paschalna sprawi, że staniemy się świadkami Zmartwychwstałego Pana! Ponieśmy ją w świat, w naszą codzienność, aby dotarła do każdego ludzkiego serca. Niech będzie zadatkiem i zapowiedzią wiecznego świętowania ze Zmartwychwstałym w Niebie!
REZUREKCJĘ – uroczyście z procesją Zmartwych-wstania – odprawimy w niedzielę o godz. 7.00. Prosi-my wcześniej przygotować feretrony i sztandary, tak by wszystkie były niesione w procesji. Strażaków i poczty sztandarowe prosimy o liczny udział w procesji. Małe dzieci niech sypią Zmartwychwstałemu kwiatki.
Następne Msze św. w Niedzielę Zmartwychwstania będą jak w każdą niedzielę: o godz. 11.00 i o 16.00, a o godz. 15.30 odprawimy uroczyste nieszpory z wystawieniem Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
Jako ludzie wierzący składamy sobie życzenia, aby wiara w obecność zmartwychwstałego Jezusa pośród nas przenikała nasze życie w każdym jego wymiarze, zwłaszcza społecznym i narodowym. Ciągle jest to nam bardzo potrzebne, kiedy współczesność domaga się od nas świadectwa, że rzeczywiście tylko na Chrystusie i Jego zwycięstwie nad wszelkim złem, na głoszonej przez Niego prawdzie, sprawiedliwości i miłości można budować lepszą przyszłość.

Poniedziałek Wielkanocny
W drugim dniu Wielkanocy porządek Mszy św. będzie jak w każdą niedzielę, a więc o godz. 8.00, 11.00 i o 16.00. Pamiętajmy, że nasza radość i cała przedświątecz-na krzątanina miały swój powód przede wszystkim w wydarzeniach Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa. Zatem zadbajmy o nasz udział we Mszy Świętej. Zachęcamy także, o ile to możliwe, do uczestnictwa w Mszach Świętych przez całą oktawę Wielkanocy.

                                       ŚWIĘTO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA
Druga niedziela Wielkanocna (30.03) jest Świętem Bożego Miłosierdzia. Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa najdobitniej przekonuje nas o tym, że Bóg jest Miłością, że potrafi jedynie kochać i przebaczać. Napełnieni paschalną radością, mamy teraz głosić i uobecniać miłosierdzie Boga, objawione w Jezusie Chrystusie, który cierpiał za grzeszny świat, prawdziwie zmartwychwstał i żywy jest pośród nas. Przed południem dzieci będą przynosić do ołtarza, jako dar skarbonki, do których przez cały Wielki Post składały ofiary dla biednych i bezdomnych, odmawiając sobie różnych przyjemności i smakołyków. O godz. 15.30 zbierzemy się na nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia.

30.03 - przypada rocznica śmierci śp. Księdza Stefana Muniaka, budowniczego naszej świątyni (+1969 r.).




Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.