sobota, 14 października 2006
Odpust Jubileuszowy
Każdy człowiek ma ważne daty w swoim życiu. Daty, które jakoś zapisały się w jego życiu, a także w jego sercu. Daty do których chętnie wraca, które chętnie wspomina i radośnie obchodzi. Są to często daty urodzin, imienin, rocznice ślubu, czy innych ważnych wydarzeń.
Nie tylko w życiu poszczególnych osób są takie znaczące daty, takie wspaniałe rocznice. Podobnie i różne społeczności, różne grupy uroczyście obchodzą rocznice, które wycisnęły piętno na ich życiu, które tworzą ich historię. Takie daty, takie rocznice pomagają nam na w formowaniu życia jednostek i poszczególnych grup. Są takie rocznice, które dla człowieka znaczą tak wiele, że ten gotów cierpieć, dlatego tylko by uczcić tę rocznicę. Tak np. Polacy mimo zakazów, mimo ogromnych wysiłków władz obchodzili rocznicę odzyskania niepodległości Polski po przeszło 100 latach niewoli (11.11)
Podobnie i wspólnoty religijne, jak choćby parafia, mają swoje rocznice, które wspominają i z szacunkiem obchodzą. Jednak w kościele wszelkie rocznice i uroczyste chwile nie tylko się ze czcią wspomina, ale za każdym razem się je przeżywa z korzyścią dla duszy i ciała wiernych. Wydarzeń religijnych się nie obchodzi, podobnie jak wydarzenia z życia ziemskiego Jezusa, czy z historii zbawczej Kościoła, ale się przeżywa za każdym razem umacniając swoją wiarę i za każdym razem otrzymując porcję łaski Bożej. Od każdego wiernego zależy jak przeżywając ważne religijne wydarzenie, skorzysta z ogromnego miłosierdzia Bożego. Często tłumaczę młodym, że łaską Bożą jest podobnie jak za zbiornikiem wody w Dobczycach; jest tam bądź ile wody, ale każdy zabierze tyle na ile się przygotował – jeśli tam pójdziesz z wiadrem, nabierzesz wody do wiadra, jeśli ze szklanką, nabierzesz do szklanki. Od ciebie, od twego przygotowania, od twego otwarcia zależy ile otrzymasz, a nie od tego ile tam jest tej wody, bo tam jest bądź ile. Podobnie jest z uczestnictwem we Mszy św., sakramentach, czy w religijnych uroczystościach.
W tym roku przypada wiele rocznic w życiu naszej parafialnej rodziny. 29 września minęła 15 rocznica Koronacji cudownego Obrazu Matki Bożej Dziekanowskiej. Piętnaście lat temu przeżywaliśmy tę wspaniałą uroczystość na którą tu w Dziekanowicach czekały wieki. Ludzie doznając szczególnych łask przez wstawiennictwo Matki Bożej Dziekanowskiej, ozdabiali Jej czcigodny wizerunek różnymi wotami, koronami, srebrnymi sukienkami. Marzyli i modlili się o to, by kiedyś ozdobić skronie Dzieciątka i Matki z Dziekanowskiego Wizerunku koronami nałożonym uroczyście przez biskupa. Ten jakże podniosły moment przeżywaliśmy właśnie przed piętnastu laty.
Następstwem koronacji były inne wydarzenia, jak choćby wybudowanie pięknego ołtarza dla Matki Bożej. Przed 14-tu laty rozpoczęliśmy wydawać miesięcznik „Matczyne Królestwo” jako jeden z owoców koronacji.
W grudniu będziemy wspominać inną wspaniałą rocznicę: 35 – lecie od wprowadzenia Nieustającej Nowenny do Matki Bożej Dziekanowskiej. Ileż próśb przez te lata przeszło przez Dziekanowice, ileż podziękowań przedstawialiśmy tu Matce Najświętszej za rozmaite łaski Boże tak hojnie tu rozdzielane.
24 września 1966 roku, a więc 40 lat temu Metropolita Krakowski Arcybiskup Karol Wojtyła poświęcił będący jeszcze w stanie surowym kościół Macierzyństwa NMP, który parę lat później zdołaliśmy przygotować do konsekracji, czyli przekazania Bogu na wyłączną własność.
Warto też wspomnieć jeszcze jedną ważną rocznicę: zachował się dokument odnotowujący, że w roku 1226 istniała już zorganizowana parafia przy istniejącym do dziś kościele św. Mikołaja i św. Marii Magdaleny..
To nie są jedyne ważne wydarzenia w życiu naszej wspólnoty parafialnej. Było ich wiele, jak choćby nawiedzenie Matki Bożej w cudownej Figurze z Fatimy, czy w Jasnogórskiej Ikonie.
Za te wspaniałe wydarzenia i za wszystkie łaski jakie w tym naszym sanktuarium przez wstawiennictwo Matki Bożej Dziekanowskiej będziemy dziękować w czasie odpustu. W tym roku odpust ku czci Matki Bożej Dziekanowskiej będziemy przeżywać w sam dzień Jej święta tj. 11 października – w środę. Uroczystą sumę odpustową odprawi J.E. Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. Do tego dziękczynienia będziemy się przygotowywać przez rekolekcje.
Ks. Proboszcz