polski english français deutsch italiano nederlands
niedziela, 7 października 2007

„Nie w blasku kamieni, ale w pokorze i łagodności...”

Te słowa, pochodzące z listu królowej Jadwigi napisanego do męża niedługo przed urodzeniem dziecka, stały się hasłem sesji naukowej. Spotkanie, zorganizowane przez Papieską Akademię Teologiczną, miało miejsce 6 czerwca 2007 r. w Auli Collegium Novum w 10 - lecie kanonizacji Pani Wawelskiej i 750 – lecie lokacji Krakowa. 16 października miną 623 lata od dnia koronacji Jadwigi Andegaweńskiej na królową Polski.
Wprowadzenie stanowił tekst psalmu VIII, który astronauci pozostawili na Księżycu. Następnie głos zabrał rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwrócił uwagę, że w swoim krótkim życiu, dedykowanym Polsce i Akademii, królowa tak wiele zdziałała. Umiejętnie połączyła wiarę i służbę narodowi. Jej życie jest świadectwem, że wiarę można i trzeba łączyć z działalnością państwową.
Ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz przypomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane w czasie trzeciej pielgrzymki do Polski. Nasz Papież widział Jadwigę jako Patronkę Europy, budującej swoją przyszłość na Chrystusie, władczynię zatroskaną o państwo i najbiedniejszych. Wierna zasadom służyła człowiekowi i broniła polskiej racji stanu. Spełniła ewangeliczny ideał połączenia postaw Marii i Marty. Zakorzeniona w kontemplacji Krzyża prowadziła ludzi do Pana Jezusa. Dzięki uzyskaniu pozwolenia na utworzenie Wydziału Teologicznego, zrównała znaczenie Akademii Krakowskiej z innymi uczelniami europejskimi. Także dzisiaj uczy nas miłości do Pana Boga i do ludzi. Mówił o tym we wzruszającej homilii Papież Polak w czasie Mszy świętej kanonizacyjnej na krakowskich Błoniach w 1997 r.
Nestor filologów polskich, profesor Tadeusz Ulewicz, zwrócił uwagę na wierność królowej Jadwigi, której symbolem jest rzeźba psa umieszczona na jej nagrobku. Wymienił także nazwiska twórców, którzy pisali o Pani Wawelskiej: J. Długosz, J.U. Niemcewicz, A. Mickiewicz, J.I. Kraszewski, H. Sienkiewicz, M. Konopnicka, J. Szujski, S. Wyspiański, L. Rydel, J. Haller, ks. J. Twardowski, M. Skwarnicki.
Profesor Krzysztof Ożóg wskazał na błogosławione owoce życia Jadwigi. Realizowała ideę opieki monarchy nad nauką. Około 20 wybitnych uczonych współpracowało z parą królewską. Uczestniczyli w odnowieniu Akademii Krakowskiej, która wykształciła wielu wartościowych ludzi, w tworzeniu Wydziału Teologicznego i biblioteki. Uczyli podstaw wiary. Znajomość Biblii była niezbędna, aby rządzić sprawiedliwie, zabiegać o zbawienie swoje i poddanych.
Wierna i dobra królowa, która w swoim życiu łączyła modlitwę i działanie, jest nauczycielką miłości i mądrości również w naszych czasach.

٭٭ ٭٭ ٭٭ ٭٭ ٭٭

W bieżącym roku dzień Patronki naszej szkoły, 8 czerwca, przeżywaliśmy w Krakowie. Na Rynku dołączyliśmy do grona delegacji szkół m.in. z Raby Wyżnej, Suchej Beskidzkiej, Kornatki, Lublina, Zamościa, Warszawy, Inowrocławia, Malborka, których Patronką jest święta Jadwiga królowa. Do księgi pamiątkowej wpisaliśmy słowa: „Królować to znaczy służyć”. Papież Polak wypowiedział je tutaj podczas Mszy świętej w 1991 r.
W czasie formowania królewskiego orszaku podziwialiśmy ubiory, sztandary i tarcze. Uczniowie przybyli w strojach królewskiej pary, żaków, dam dworu, rycerzy. Były także stroje ludowe i galowe oraz kukiełki.
Drogą królewską poszliśmy na Wawel witani przez mieszkańców grodu Kraka i turystów. W Katedrze uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy świętej, którą odprawił biskup Tadeusz Pieronek. Wzorowi uczniowie, za pilną naukę i pracę dla innych, zostali nagrodzeni perełkami. Następnie przed zamkiem zobaczyliśmy średniowieczny taniec. Było także wspólne zdjęcie przedstawicieli szkół, którym patronuje Pani Wawelska.
                                                                                                                                             B.S.




Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.