Święto Miłosierdzia obchodzimy w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, zgodnie z wolą Pana Jezusa: „Pragnę, aby było Miłosierdzia święto. Chcę, aby ten obraz, który wymalujesz pędzlem, był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy; ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia” (Dz. 49). Źródłem Miłosierdzia Bożego jest Misterium Paschalne. Zmartwychwstały Pan owoc Swej męki i śmierci krzyżowej zostawił w Najświętszej Ofierze Eucharystycznej i w Sakramentach Świętych.
Koronka do Miłosierdzia Bożego, bardzo prosta i krótka, zawiera istotę modlitwy wstawienniczej i błagalnej. Pan Jezus poleca zawsze odmawiać Koronkę, a szczególnie przy konających: „Dusze, które odmawiać będą tę koronkę, miłosierdzie Moje ogarnie je w życiu, a szczególnie w śmierci godzinie” (Dz. 754).
Godzina Miłosierdzia, to godzina śmierci Pana Jezusa, która Zbawiciel polecił nam czcić, mówiąc do siostry Faustyny: „Ile razy usłyszysz, jak zegar bije trzecią godzinę, zanurzaj się cała w miłosierdziu Moim, uwielbiając i wysławiając je; wzywaj jego wszechmocy dla świata całego, a szczególnie dla biednych grzeszników, bo w tej chwili zostało na oścież otwarte dla wszelkiej duszy” (Dz. 1572). Pan Jezus określił także sposoby modlitwy: odprawienie drogi krzyżowej, względnie wstąpienie do kaplicy (kościoła) i adoracja Najświętszego Sakramentu lub „…jeśli nie możesz wstąpić do kaplicy, pogrąż się w modlitwie tam, gdzie jesteś, chociaż przez króciutką chwilę”.
Szerzenie czci Miłosierdzia to przede wszystkim nasza chrześcijańska postawa wiary, zaufania Bogu i czynna miłość wobec bliźnich.
Dzisiaj nam jest łatwiej, jesteśmy bogatsi, przynajmniej w części poznawczej, gdyż za pośrednictwem Apostołki Miłosierdzia znamy przesłanie Pana Jezusa o Miłosierdziu Bożym, dzięki decyzjom Ojca Świętego zatwierdzono nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, a Bazylika Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewni-kach stała się światowym centrum kultu Miłosierdzia.
Uwielbiajmy i dziękujmy Panu Bogu za miłosierdzie nad nami i nad światem całym. Częste, pobożne i w pokorze wypowiedziane, zawołanie „Jezu, ufam Tobie”, niech przenosi całą treść naszego życia w Najświętsze Serce Pana Jezusa, naszego Zbawiciela.
Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa, na przebłaganie za grzechy nasze i świata całego.
Dla Jego bolesnej męki miej miłosierdzie dla nas i świata całego.
Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami i nad całym światem.
AS