polski english français deutsch italiano nederlands
niedziela, 16 marca 2008

Miłosierdzie Boże

Św. Faustynie – apostołce Miłosierdzia Bożego – Pan Jezus powierzył wielką misję: orędzie Miłosierdzia skierowane do całego świata. Powiedział do niej : „Dziś wysyłam ciebie do całej ludzkości z Moim miłosierdziem. Nie chcę karać zbolałej ludzkości, ale pragnę ją uleczyć, przytulając do swego miłosiernego Serca” (Dz. 1588).
Święta Faustyna, skromna zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, której całe życie było dążeniem do świętości, z pokorą i posłuszeństwem wypełniła wielkie posłannictwo poprzez przekazanie światu nowych form kultu Miłosierdzia Bożego (Obraz Jezusa Miłosiernego, Święto Miłosierdzia, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Godzina Miłosierdzia, Szerzenie czci Miłosierdzia).
Obraz Jezusa Miłosiernego, przedstawiający Chrystusa ubranego w białą szatę, z jedną ręką wzniesioną do błogosławieństwa i z dwoma promieniami – czerwonym i bladym – wychodzącymi z Jego Serca, znajduje się w większości naszych domów. Jest to obraz zmartwychwstałego Zbawiciela, który przynosi każdemu z nas pokój i nadzieję.

Święto Miłosierdzia obchodzimy w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, zgodnie z wolą Pana Jezusa: „Pragnę, aby było Miłosierdzia święto. Chcę, aby ten obraz, który wymalujesz pędzlem, był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy; ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia” (Dz. 49). Źródłem Miłosierdzia Bożego jest Misterium Paschalne. Zmartwychwstały Pan owoc Swej męki i śmierci krzyżowej zostawił w Najświętszej Ofierze Eucharystycznej i w Sakramentach Świętych.
Koronka do Miłosierdzia Bożego, bardzo prosta i krótka, zawiera istotę modlitwy wstawienniczej i błagalnej. Pan Jezus poleca zawsze odmawiać Koronkę, a szczególnie przy konających: „Dusze, które odmawiać będą tę koronkę, miłosierdzie Moje ogarnie je w życiu, a szczególnie w śmierci godzinie” (Dz. 754).
Godzina Miłosierdzia, to godzina śmierci Pana Jezusa, która Zbawiciel polecił nam czcić, mówiąc do siostry Faustyny: „Ile razy usłyszysz, jak zegar bije trzecią godzinę, zanurzaj się cała w miłosierdziu Moim, uwielbiając i wysławiając je; wzywaj jego wszechmocy dla świata całego, a szczególnie dla biednych grzeszników, bo w tej chwili zostało na oścież otwarte dla wszelkiej duszy” (Dz. 1572). Pan Jezus określił także sposoby modlitwy: odprawienie drogi krzyżowej, względnie wstąpienie do kaplicy (kościoła) i adoracja Najświętszego Sakramentu lub „…jeśli nie możesz wstąpić do kaplicy, pogrąż się w modlitwie tam, gdzie jesteś, chociaż przez króciutką chwilę”.
Szerzenie czci Miłosierdzia to przede wszystkim nasza chrześcijańska postawa wiary, zaufania Bogu i czynna miłość wobec bliźnich.
Dzisiaj nam jest łatwiej, jesteśmy bogatsi, przynajmniej w części poznawczej, gdyż za pośrednictwem Apostołki Miłosierdzia znamy przesłanie Pana Jezusa o Miłosierdziu Bożym, dzięki decyzjom Ojca Świętego zatwierdzono nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, a Bazylika Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewni-kach stała się światowym centrum kultu Miłosierdzia.
Uwielbiajmy i dziękujmy Panu Bogu za miłosierdzie nad nami i nad światem całym. Częste, pobożne i w pokorze wypowiedziane, zawołanie „Jezu, ufam Tobie”, niech przenosi całą treść naszego życia w Najświętsze Serce Pana Jezusa, naszego Zbawiciela.

Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa, na przebłaganie za grzechy nasze i świata całego.
Dla Jego bolesnej męki miej miłosierdzie dla nas i świata całego.

Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami i nad całym światem.

                                                                                                                                                 AS





Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.