polski english français deutsch italiano nederlands
wtorek, 3 lipca 2007

Dzwon Zygmunta

Na kartach historii

13 lipca 1521 r. mieszkańcy Krakowa i jego okolic po raz pierwszy usłyszeli głos tego przez setki lat największego w Polsce dzwonu zwanego „Dzwonem Zygmunta”. Swą nazwę dzwon „Zygmunt” otrzymał na cześć fundatora – króla Zygmunta I Starego. Jak podaje legenda został on odlany ze zdobytych armat. Wykonawcą dzwonu był Hans Beham z Norymbergi. Dzwon odlano w Krakowie w 1520 r. Uroczyste zawieszenie „Zygmunta” na dzwonnicy, czyli na jednej z wież Zamku Wawelskiego, zwanej Zygmuntowską miało miejsce 9 lipca 1521 r. Tej ciężkiej pracy dokonano siłą ludzkich mięśni, wykorzystując system lin i kołowrotków. Dzwon ten został wykonany z brązu – stopu miedzi i cyny. Waga dzwonu wynosi około 11 ton, zaś stalowe serce dzwonu waży około 300 kg. Na zewnętrznej stronie „Dzwonu Zygmunta” znajdują się płaskorzeźby Św. Zygmunta – patrona fundatora dzwonu i Św. Stanisława – jednego z patro-nów Polski, a także wizerunki Orła – herbu Polski i herbu litewskiego – Pogoni.

Bijący słyszalnym w promieniu 50 km dźwiękiem dzwon „Zygmunt” odzywa się rzadko – tylko z okazji największych świąt kościelnych i państwowych, lub szczególnych, wykraczających poza zwykłą codzienność wydarzeń – takich, jak np. wybór i śmierć papieża, czy przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Uruchamiany jest ręcznie, przez zespół 8 – 12 ludzi. Przywilej bicia w najsłynniejszy w Polsce dzwon przysługuje 28 dzwonnikom, zrzeszonym w elitarnym Brac-twie Dzwonników Wawelskich. Dzwon „Zygmunt” obecnie nie jest już największym dzwonem w Polsce. Swą masą i wielkością przewyższył go niedawno ważący niemal 15 ton dzwon „Maryja Bogurodzica” bazyliki w Licheniu. Jeśli jednak chodzi o sławę, „Zygmuntowi” nie dorównuje w naszym kraju żaden. Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć, że serce „Zygmunta” pękło już dwa razy: pierwszy raz w 1862 r. i ostatnio w Boże Narodzenie 2000r.

S.D. /Na podstawie Kroniki Polskiej/





Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.