sobota, 6 października 2007
Dokąd będziesz przepraszać, kiedy się nawrócisz?” Zapytał mnie Bóg. Obiecałam nie grzeszyć, zawarliśmy umowę. Zerwałam ją...
Diabeł bardzo podstępnie prowadzi myśli, rozmowę, czyny aby w odpowiednim momencie szybko zadziałać. „Dlaczego śpicie?” Dlaczego zasypiamy wtedy, gdy powinniśmy czuwać? Czy naprawdę nie można przewidzieć wcześniej ataku Złego? Czy naprawdę muszą gnębić nas kolejny raz wyrzuty sumienia?
„Czuwajcie”... Co znaczy czuwać? Nie dopuścić Szatana. Być przebieglejszym od niego. „Bądźcie przebiegli jak węże”.
Znamy własne słabości. Doskonale wiemy co doprowadza nas do grzechu, co nas do niego skłania. Walczmy, a właściwie stosujmy profilaktykę, znając symptomy własnej choroby. Przerwijmy rozmowę, opowiadanie, wyłączmy telewizor, zamknijmy gazetę, odwróćmy głowę a przede wszystkim zacznijmy się modlić.
sobota, 6 października 2007
Dzień 1. Życie człowieka zaczyna się w momencie poczęcia. W tej chwili zostają określone takie cechy dziecka, jak: płeć, kolor oczu, włosów i skóry, tendencja do wysokiego lub niskiego wzrostu, krzepkie zdrowie lub skłonność do pewnych chorób.
Dzień 21. Zaczyna bić serce dziecka, kształtuje się mózg.
Tydzień 6. Tworzy się szkielet dziecka. Funkcjonują już nerki, płuca, wątroba i serce. Rejestruje się już fale elektromagnetyczne wysyłane przez mózg człowieka.
Tydzień 9. Dziecko odczuwa ból już niemal całą powierzchnią ciała. Reaguje na ból jak dorosły człowiek – odsuwa się od źródła bólu, przesuwa w tył, gwałtownie rusza rękami i nogami, wykrzywia twarz.
Tydzień 10. Działają wszystkie organy. Ukształtowały się nóżki i rączki. Na palcach rąk wykształciły się linie papilarne. Dziecko reaguje na bodźce zewnętrzne, odczuwa ból. Dalszy rozwój polega jedynie na doskonaleniu pracy istniejących już narządów i wzroście człowieka.
Tydzień 12. Dziecko potrafi podkurczać nogi, obracać stopy i prostować palce u nóg, zaciskać piąstkę, marszczyć brwi. Wykazuje w swoim zachowaniu i budowie indywidualne cechy; odczuwa i reaguje na stany emocjonalne matki. Funkcjonują już wszystkie narządy: i tak np. wątroba wytwarza żółć, trzustka – insulinę, a przysadka mózgowa – hormon wzrostu. Dziecko osiąga około 9 cm wzrostu i 30 g wagi.
Tydzień 16. Dziecko wykonuje ok. 20 tysięcy ruchów w ciągu dnia, które można zaklasyfikować do kilkunastu schematów ruchowych. Serce przepompowuje dziennie ok. 30 litrów krwi. Dziecko jest już wrażliwe na smak wód płodowych. Im słodsze wody, tym dziecko wolniej je połyka, dokładniej smakując, a jego serce bije szybciej.
Tydzień 17. Dziecko ćwiczy ruchy ssące warg.
Tydzień 20. Dziecko nabywa umiejętności funkcjonowania w dwóch stanach: czuwania i snu. Matka może stwierdzić, że dziecko śpi, ma czkawkę, kopie czy przeciąga się po spaniu.
Tydzień 24. Między 70 tysiącami komórek tkanki mózgowej wielkości łepka od szpilki istnieje 124 miliony połączeń. Około 50 proc. dzieci w tej fazie rozwoju reaguje na silny dźwięk opóźnioną reakcją przestrachu.
Tydzień 26. Przedwcześnie urodzone dziecko jest już w stanie przeżyć. Reaguje wzmożonymi ruchami na nagłe oświetlenie brzucha matki.
Tydzień 40. Rodzi się dziecko – po 9 miesiącach życia w łonie matki, osiągnąwszy ciężar ciała około 3500 g i wzrost około 54 cm.
sobota, 6 października 2007
Rozważania Jana Pawła II
RÓŻANIEC ŚWIĘTY MODLITWĄ ODKUPIONYCH
W tym miesiącu, w październiku, tradycyjnie poświęconemu różańcowi świętemu, pragnę poświęcić parę myśli tej modlitwie tak bardzo drogiej sercom katolików, tak bardzo umiłowanej przeze mnie i tak bardzo zalecanej przez Papieży, moich poprzedników...
Różaniec nabiera nowej perspektywy; towarzyszą mu głębsze i powszechniejsze intencje niż w przeszłości. Dzisiaj nie chodzi już o prośby w intencjach wielkich zwycięstw, takich jak pod Lepanto czy Wiedniem; dziś chodzi raczej o prośbę, by Maryja uczyniła z nas dzielnych bojowników przeciw duchowi błędu i zła, walczących bronią Ewangelii, czy bronią Krzyża i Słowa Bożego.
sobota, 6 października 2007
„POKUTUJCIE I ODMAWIAJCIE RÓŻANIEC!”
Październik jest miesiącem Matki Bożej Różańcowej. Bierzmy codziennie do ręki różaniec - ulubioną modlitwę Maryi i zanośmy sprawy swoje i bliskich, problemy małe i duże, sprawy bolesne i radosne, a także beznadziejne przed Tron Boga przez ręce Maryi.
Bogactwo Różańca - to wejście w tajemnice Jezusa i Jego Matki - w rozmyślaniach i modlitwie. Różaniec to modlitwa "wielkich" i "maluczkich". Wezwanie do odmawiania różańca jest skierowane do wszystkich, bez wyjątku.
Nie zapomnijcie także o nabożeństwach różańcowych!
sobota, 6 października 2007
W historii narodu polskiego modlitwa różańcowa odegrała wielką rolę. Polacy niejednokrotnie mieli okazję przekonać się o tym, że wytrwałe, pełne ufności odmawianie różańca stanowi niezastąpioną pomoc i pewny ratunek w najtrudniejszym nawet położeniu. Fakt ten podkreślił Ojciec Święty Jan Paweł II w swoim dokumencie Rosarium Virginis Mariae: „ Kościół zawsze uznawał szczególną skuteczność tej modlitwy, powierzając jej (…) najtrudniejsze sprawy. W chwilach, gdy samo chrześcijaństwo było zagrożone, mocy tej właśnie modlitwy przypisywano ocalenie przed niebezpieczeństwem, a Matkę Bożą Różańcową czczono jako Tę, która wyjednywała wybawienie”. Potęga tej modlitwy uwidoczniła się między innymi w moralnym odrodzeniu, jakie się dokonało po objawieniach w drugiej połowie XIX w. w Gietrzwałdzie na Warmii. W czasach rozpasanej germanizacji ziem polskich w zaborze pruskim, kiedy walka z polskością przybierała na sile, Najświętsza Panna wezwała miejscową ludność do odmawiania różańca. W krótkim czasie ujawniły się tego owoce. Jak relacjonował potem proboszcz Gietrzwałdu, świadek objawień: „Wśród wszystkich mówiących po polsku radosne postępy czyni szczególnie zapał do modlitwy i Bractwo Wstrzemięźliwości. Miliony modlą się na różańcu, przez co utwierdzają się w wierze katolickiej i ogromna ilość pijaków wyrwana została z doczesnej i wiecznej zguby. Do tego należy dodać czystość życia, jaką można zaobserwować wśród młodzieży, liczne powołania zakonne, męskie i żeńskie, różne nawrócenia i konwersje oraz częste przystępowanie do Sakramentów Świętych. W całej Warmii, prawie we wszystkich domach, różaniec jest wspólnie odmawiany”. Objawienia się Matki Bożej na ziemi warmińskiej wywołały więc duchową odnowę mieszkańców tych terenów i zapoczątkowały podobne przemiany w innych rejonach Polski, a ponadto stały się podstawą, dzięki której odzyskiwanie niepodległości przez nasz kraj zaczęło nabierać realnych kształtów.
sobota, 6 października 2007
Tak więc udało się, już mamy nowy, piękny i mocny dach na naszym zabytkowym kościele. To już czwarty dach, jaki przypadło mi robić, wygląda więc na to, że powinniśmy mieć wprawę. Jednak ten dach był bardzo trudny do remontu i wymagał najwięcej odwagi by się tego dzieła podjąć. Trudność polegała na ogromnych zniszczeniach więźby, spruchniałych i zgnitych krokwi oraz na fakcie iż jest to zabytek wysokiej klasy i nie można nic zrobić bez projektów, uzgodnień i zatwierdzenia Urzędu Konserwatorskiego. Ponieważ te prace odbywały się przy wsparciu z budżetu województwa małopolskiego, również i ten urząd sprawdza wykonane prace.
Dziś już mamy gotowy dach i bardzo gruby skoroszyt pełen papierów, druków; zezwoleń, uzgodnień, wniosków... ostatnio wykonano odgromienie, wkopując wokoło bednarkę dla uziemienia piorunochronu. Teraz następuje czas żmudnych rozliczeń i płacenia rachunków. Trzeba podkreślić, że bardzo dużą pomoc otrzymała parafia od Społecznego Komitetu Ratowania Zespołu Zabytkowego Romańskiego Kościoła, który przekazał na ten remont 49.500 zł. Jesteśmy wdzięczni za tę i nie tylko tę pomoc. Wszystkim, którzy wspierali to dzieło niech Bóg błogosławi – wszystkim, którzy pomagali i którzy jeszcze wspomogą - Bóg zapłać