polski english français deutsch italiano nederlands
niedziela, 13 kwietnia 2014

ŚWIĘTA PASCHALNE

     WIELKI  CZWARTEK     -    DZIEŃ  USTANOWIENIA NAJŚWIĘTSZEGO  SAKRAMENTU  I  SAKRAMENTU  KAPŁAŃSTWA.

O godz. 18.00 - Msza Św. Wieczerzy Pańskiej.   
            Z wdzięczności za ustanowienie Najśw. Sakramentu i S. Kapłaństwa; za to, że Syn Boży pozostał wśród nas, ofiaruje się za nas w każdej Mszy św. swemu Ojcu i posila nas swoim Najśw. Ciałem - każdy z nas w Wielki Czwartek winien przystąpić do Stołu Pańskiego, przyjmując Jezusa w Komunii św.

Po Mszy św. przeniesiemy P. Jezusa do Ciemnicy, gdzie będzie adoracja P. Jezusa do godz. 21.00

       WIELKI  PIĄTEK  -  DZIEŃ  ŚMIERCI  NA  KRZYŻU  JEZUSA,    SYNA  BOŻEGO  ODKUPICIELA  CZŁOWIEKA.
            Przed południem dzieci i młodzież będą adorować Pana Jezusa w tzw. Ciemnicy.
          O godz. 17.30 - Droga Krzyżowa, a o godz. 18.00 uroczyste Nabożeństwo, którego kulminacyjnym punktem jest uwielbienie Krzyża św., następnie Komunia św. i prze- niesienie Pana Jezusa do Grobu. W tym jedynym Dniu, kiedy Syn Boży składał ofiarę ze swego życia Ojcu za nas, nie odprawia się Mszy św., a wszystkich katolików obowiązuje w tym dniu post ścisły. Po nabożeństwie adoracja przy Grobie Zbawiciela wioskami, zaś o godz. 22.00 odśpiewa- my trzy części Gorzkich Żali i wysłuchamy kazania pasyjnego. Następnie dalszy ciąg adoracji.

 WIELKA SOBOTA - WIGILIA PASCHALNA

            Od godz. 9.00 - 12.00 - święcenie pokarmów na stół wielkanocny - co godzinę, zawsze o równej godzinie, na podcieniach, przy bocznym wejściu. Pokarmy winno się święcić przy kościele, bo często jest to jedyna okazja, by przyprowadzić wszystkie dzieci do Grobu Jezusa i niejako na żywo pouczyć je o zbawieniu przez krzyż i zmartwychwstanie. Jednak podobnie jak w latach poprzednich pojedziemy do tych punktów w Parafii, co zwykle. W Wielką Sobotę winniśmy tradycyjnie zachować post od mięsa przynajmniej do powrotu z wieczornego Nabożeństwa.

          LITURGIĘ  WIGILII  PASCHALNEJ  rozpoczniemy o godz. 20.00
Liturgia Wigilii Paschalnej, która kiedyś trwała przez całą noc, jest bogata w treści i zawiera;
     - poświęcenie nowego ognia - symbolu nowego życia,
     - poświęcenie paschału - świecy wielkanocnej, która przez cały rok przypomina nam Chrystusa
                                                                                                                         Zmartwychwstałego,
     - poświęcenie wody chrzcielnej i odnowienie obietnic Chrztu św. (za które możemy zyskać odpust
                                  zupełny), następnie  -  MSZA ŚW. PASCHALNA.

            Ta LITURGIA w Wielką Noc Zmartwychwstania - jest najważniejszą liturgią całego roku kościelnego, jest szczytem liturgii i wszelkiej pobożności. Każdy wierzący winien koniecznie w niej uczestniczyć. Na to główne nabożeństwo całego roku, wszyscy przynosimy świece, opatrzone tak, by nie zlać woskiem ławek i posadzki. Po Mszy św., już wielkanocnej, zakończymy adorację przy Grobie Pana Jezusa.

WIELKA NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA REZUREKCJĘ - z procesją Zmartwychwstania - odprawimy w niedzielę o godz. 7.00.
W procesji niesiemy wszystkie sztandary i feretrony. Następne Msze św. w Niedzielę Zmartwych-wstania będą jak w każdą niedzielę: o godz. 11.00 i o 16.00  O godz. 15.30 odprawimy uroczyste nieszpory z wystawieniem P. Jezusa w Najśw. Sakramencie. 





Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.